Avrupa Birliği Görünürlük İlkelerini Öğrenin

Görünürlük ilkeleri, Avrupa Birliği'nin tamamını ya da bir bölümünü finanse ettiği projelerin Avrupa Birliği'nin açık desteğine sahip olduğunu garanti etmek amacıyla düzenlenmiştir.

Türkiye'de uygulanmakta olan projeler için, AB ve Türkiye bayraklarının beraber kullanımıyla bir ortaklık logosu gerçekleştirilmiştir. Logo, Türk ve Avrupa Birliği bayraklarının stilize edilmiş formlarından oluşmaktadır. Dalgalı form, dinamik bir yapıyı ortaya koyarken, Türk ve Avrupa Birliği bayraklarının birbirlerine bütünleşik durması, kurumsal ve organik bir ilişkinin göstergesidir. Türkiye'de AB'nin destek sağladığı tüm projelerin görünürlük aktivitelerinde bu logoyu kullanmaları istenmektedir. Avrupa Birliği desteği ile uygulanan Eşleştirme Projeleri için de bir Eşleştirme Ortaklık Logosu projelerin görünürlük faaliyetlerinde yer vermeleri için mevcuttur.

AB'nin yazılı ve görsel kimliğini içeren görünürlük ilkeleri ayrıca AB katılımını vurgulamak üzere brifing, dergi, basın konferansı, sunum, davet, tabela, plaket ve benzeri tüm ürünlerde kullanılırlar. Bu ilkelerin; Avrupa Komisyonu veya başka bir İhale Kurumu tarafından imzalanan ve onları açıkça işaret eden mali antlaşma ve sözleşmeler altında belirlenen tüm yüklenici ve/veya uygulayıcı ortaklarca kullanımı zorunludur.

 

 

Farklı formatlardaki renkli görsellere buradan ulaşabilirsiniz.
Farklı formattaki Siyah Beyaz görsellere buradan ulaşabilirsiniz

Faydalı Dokümanlar