fbpx 12. Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması | AB Türkiye
dasdas

12. Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıldönümü vesilesiyle, her yıl AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor. 


Sizleri, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde tanımlanan reddedilemez ve devredilemez insan haklarına dair düşüncelerinizi film aracılığıyla aktarmaya davet ediyoruz.


Amatör ve profesyonel yönetmenler başvurularını 1 Kasım 2022 saat 18:00’e kadar çevrimiçi yapabilirler. Herhangi bir türde ve teknikle çekilebilecek bu kısa filmler 3 ila 10 dakika uzunluğunda olmalıdır. İnsan haklarına ilişkin konularda ortak bir tartışma ortamı yaratmak için sizler de katılın.


2022 Avrupa Gençlik Yılı vesilesiyle bu yıl gençlerin haklarını konu alan bir kısa filme özel ödül verilecektir.


Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu aynı zamanda, kısa film yönetmenlerini toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi konularında da düşünmeye teşvik etmeyi sürdürüyor.


Başvuru adresimiz: hrsfc@ice-org.eu. Yarışmaya başvuru formunu ve katılım koşullarını bu metnin altında yer alan bağlantıdan indirebilirsiniz.


Yarışmaya başvuran filmler bir ön elemeye tabi tutulacak olup İnsan Hakları kategorisi için seçilecek 10 film, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisi için 5, İklim Değişikliği için 5 ve Gençlik Hakları için 5 film, esas jüri tarafından değerlendirilmek üzere finale kalacaktır.


Yarışmanın tüm süreç ve gelişmelerini internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan #ABİnsanHaklarıKısaFilmYarışması etiketi ile takip edebilirsiniz.


Jüri Üyeleri çok yakında açıklanacaktır.

 

Ödüller

Birincilik Ödülü Fujifilm X-T4 + XF16-80mm Kit
İkincilik Ödülü Fujifilm X-S10 + XF18-55mm Kit
Üçüncülük Ödülü Fujifilm X-T200 + XC15-45mm
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü Fujifilm X-S10 + XF18-55mm Kit
İklim Eylemi Ödülü Fujifilm X-S10 + XF18-55mm Kit
Avrupa Gençlik Yılı Özel Ödülü Fujifilm X-S10 + XF18-55mm Kit


Başvurmak için tıklayınız
Başvuru Formu
Yönetmelik