fbpx 2013 - AB İnsan Hakları Film Günleri | AB Türkiye

2013 - AB İnsan Hakları Film Günleri

Avrupa Birliği, Avrupa’da ve dünya çapında barış, uzlaşma, demokrasi ve insan haklarının ilerlemesine sağladığı katkılardan dolayı 2012 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. 

Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan tüm bu değerleri sinema aracılığı ile de öne çıkarmak için 10  Aralık “İnsan Hakları Günü” sebebiyle organize edilen“ Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri”ni bu yıl üçüncü kez sizlerle buluşturuyoruz.

6-15 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan Festival, AB Üye Ülke Temsilcilikleri ve Türkiye’deki Kültür Merkezleri ile işbirliği içinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenmekte olup, Türkiye’nin 8 şehrini kapsamaktadır. 9 gün sürecek Festival boyunca 17 AB Üye Ülkesi, İsviçre ve Türkiye’den 28 film halka açık ve ücretsiz olarak gösterime girecektir.    

İnsan haklarımız, bireysel özgürlüklerimiz ve insan olarak  yaşadığımız tecrübeleri ele alan AB ve Türk yapımı filmlerin gösterileceği bu Festival, hayatın hangi kesiminden olursa olsun, izleyicileri sorgulamayı, derindeki duygularına temas etmeyi ve ilham kaynağı olmayı amaçlamaktadır.  Zira bu konular yurttaşlık statümüz, cinsiyetimiz, yaşımız, cinsel tercihimiz veya etnik kökenimiz ne olursa olsun hepimizi tek tek ilgilendirmektedir.   

Etkinliğin amacı kimlik, hoşgörü,  saygı, insan onuru ve kültürler arası diyalog gibi birbirinden değişik konularda farkındalık yaratmak - ve kalıplaşmış fikirleri sorgulamak - için AB ve Türk yapımı seçme insan hakları filmlerini paylaşmaktır.

İyi seyirler!