fbpx 2016 - AB İnsan Hakları Film Günleri | AB Türkiye

2016 - AB İnsan Hakları Film Günleri

İNSAN HAKLARI... ŞİMDİ VE DAİMA

İnsan hakları ihlâlleri, dünyanın hemen her köşesinde, ne yazık ki artarak sürüyor.  Binlerce insan, savaşlarda, kanlı çatışmalarda hayatını kaybediyor.  Kadın, çocuk, yaşlı, genç on binlerce insan yaralanıyor, sakatlanıyor.  Bir o kadar insan yerinden yurdundan oluyor, evini, ülkesini terk ediyor, mülteci, sığınmacı istatistikleri her gün katlanarak büyüyor.    

Terör ve yarattığı şiddet artık hiçbir ülke için “çok uzak” değil.  Hiçbir ülke terör patlamalarının kendi topraklarında, meydanlarında, havaalanlarında olmayacağından emin değil.   Ne yazık ki insan hakları ihlâlleri sadece savaş ve terörle sınırlı kalmıyor.  Hızla yayılan şiddet eğilimi günlük yaşamın her alanında kendini gösteriyor.  Özellikle kadınlar ve çocuklar “en ağır insan hakları ihlâllerine uğrayanlar” olarak adlî kayıtlara geçiyor.

Ortak komşu bölgemizdeki anlamsız savaştan kaçan mültecilerin Türkiye ve AB’ye akını devam ederek destek sistemlerini sonuna kadar zorlamıştır, ancak ortaya çıkan her sorunun aynı zamanda bir fırsat yarattığı söylenir. 2016 dünyada insan hakları bakımından çok zorlu bir yıl oldu.  Ancak insan hakları mücadelesi, hem burada hem de Avrupa Birliği’nde devam ediyor.

Umudumuzu ayakta tutan insan hakları savunucularının başında da “sinemacılar” geliyor.  Çektikleri filmlerle, bir yandan insan hakları ihlâllerinin duyurulmasına yardım ederken, öte yandan insan hakları konusundaki duyarlılığı ve farkındalığı güçlendiriyorlar.  Bu katkıları çok önemli, çünkü insan hakları için mücadele farkındalıkla başlıyor.

Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan insan hakları değerleri üzerine birlikte düşünebilmemiz için, Avrupa Birliği Türkiye 
Delegasyonu, AB Üye Ülkeleri Elçilikleri ve Kültür Merkezleri ve Türk İngiliz Kültür Derneği iş birliğiyle, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri kapsamında bu filmleri sizlere sunmaktan gurur duyar.  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İnsan Hakları Film Günlerini, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde 6. kez düzenliyor. 

Avrupa Birliği Üye Ülkelerinden yönetmenlerin çektiği belgeseller Ankara ve İstanbul’da 5-18 Aralık, Giresun’da 8-11 Aralık, Şanlıurfa’da 9-11 Aralık ve Mersin’de 13-15 Aralık tarihleri arasında izleyicinin karşısına çıkıyor. 6. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nin 18 Aralık'taki kapanış gününde ise Diyarbakır Fidanlık Kampı’ndaki çocuklar için ek gösterim gerçekleştirilecek.  Film gösterimleri halka açık ve ücretsizdir .

İzleme fırsatı bulacağınız 40’a yakın film, Avrupa Birliği’nin insan hakları konusundaki duyarlılığının da en iyi göstergesi.  İhlâlleri gözler önüne seren, en ağır eleştirileri yönelten bu belgeseller, hepimize “ihlâlleri kabullenmeyin, mücadeleden vazgeçmeyin” mesajı veriyor.

Sizleri belgeselleri izlemeye ve film aralarında düzenlenecek panellere katılmaya çağırıyoruz.  Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen film yönetmenleri, yapımcıları ve uzmanlar, Türkiye’den katılacak meslektaşlarıyla filmlerini konuşacak, tartışacak, izleyicilerin sorularını cevaplayacak. 

“İnsan hakları ile ilgili söyleyecek sözüm, dile getirecek fikrim var” diyen herkesi panellerde görmekten mutluluk duyacağız.

Şimdiden iyi seyirler, iyi tartışmalar.

AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE DELEGASYONU