fbpx 2018 - AB İnsan Hakları Film Günleri | AB Türkiye
8. AB İnsan Hakları Film Günleri'nin posteri

2018 - AB İnsan Hakları Film Günleri

Değerli izleyiciler, sinemaseverler ve insan hakları savunucuları,
Yaklaşık 40 Avrupa ve Türk filmini Türkiye çapında 21 kentte rekor sayıya ulaşan sinemaseverle buluşturan 8. AB İnsan Hakları Film Günlerine hoş geldiniz.
Bu yıl aynı zamanda, dünya çapında insan onurunun korunmasında dönüm noktası oluşturan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 70. Yıldönümünü kutluyoruz. Bildirgenin yıldönümü, insanoğlu tarihinin en acımasız iki dünya savaşından sonra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilmesine yol açan koşullar üzerinde düşünmemiz için de iyi bir fırsat teşkil ediyor. Aynı zamanda, o günden bu yana insan haklarının korunması 
ve desteklenmesi sürecinde kaydettiğimiz ortak başarılarımız 
ve bugün halen çözümlenmeyi bekleyen pek çok eksikliğimiz konusunda düşünmemiz için de bir vesile oluşturuyor. 
Filmler izleyicileri yıllar öncesine götürüyor, Geçmişin Hayaletleri ile yüzleştiriyor; yakın geçmişten ise Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi belgesel ödülüne layık görülen “Waldheim Valsi” ile ve Finlandiya yapımı olan “Affedilmeyen” ile buluşturuyor; göçmen haklarını korurken karşılaştığımız zorluklardan sürdürülebilir üretim ve tüketim yollarına uzanan Bugünün Zalimleri ile tanıştırıyor; ve son olarak Yarının Hayalperestleri ile bir araya getiriyor.

“Limanın Leydisi” Yunanistan’daki Çin topluluğu arasında mülteciler için yardım toplamak üzere başvurduğu alışılmadık yöntemlerle izleyicileri büyülerken, “Şaire” de her alanda yürüttüğü kadın-erkek eşitlik mücadelesiyle ilham veriyor.
Yine Avrupa’nın dört bir yanından yönetmenler ve sivil toplum aktivistleri bizlerle birlikte olacaklar. Avrupalı konuklarımız ile izleyicilerimiz, Türk yönetmenler ve aktivistler arasında adalet, anmanın önemi, toplumda en kırılgan grupların korunması ve çevrenin gelecek nesillere bozulmadan bırakılması konularında tartışmaları ve diyaloğu teşvik etmek istiyoruz. 
Tüm filmler için yayınlanacak olan güncel söyleşi ve panel duyurularını AB Delegasyonu’nun internet sitesinden  
www.avrupa.info.tr ya da Facebook adresinden /EUinTürkiye takip edebilirsiniz. 
AB İnsan Hakları Film Günleri film severleri ve ilgili vatandaşları, her yıl farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için yaratılan bir ortamda bir araya getirmeyi amaçlıyor. Film gösterimlerinin yapılacağı 21 şehirden birinde bize katılın ve evrensel değerler ile onların anlamı üzerinde eleştirel düşünmeyi seven kişiler halkasını genişletin.