fbpx 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler | AB Türkiye
206 oda sessizlik sergisi posteri

206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler

Galata Rum Okulu, 9 Ekim – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler sergisi Europa-Nostra tarafından 2018 Kültürel Miras Yılı kapsamında “Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası” arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesi’ne odaklanmaktadır.

Ünlü mimar Alexandre Vallaury’nin (1850-1921) eseri, Avrupa’nın en büyük ahşap binası olan bu hafıza mekânının derinliklerinde taşıdığı külliyata dair bir kapı aralamaktadır. Geçmişten bugüne pek çok hadiseye tanıklık etmiş ve bir nevi toplumsal tarihin kaydını tutmuş bu yapı, fiziksel heybetinin ötesinde, biriktirdikleriyle sessizliğe gömülmüş gibi dursa da, yerleşmiş olduğu tepeden bize unutulmuş ve kaybolmanın eşiğinde olanı hatırlatmaya devam etmektedir.

Büyükada Rum Yetimhanesi ile benzer bir kaderi paylaşmasına ramak kalmış Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek sergide, Prinkipo Palace’tan, İstanbul Rum cemaatinin yetim çocuklarına kucak açan bir yuvaya dönüşen mekânın, azınlık toplumuna yönelik siyasi ve toplumsal müdahaleler neticesinde bir hayalet yapıya evrilme süreci anlatılacaktır.

Küratörlüğünü Hera Büyüktaşcıyan’ın yapacağı sergide, bir okulun varlığını başka bir okula nakleden Ali Kazma, Murat Germen, Dilek Winchester ve Hera Büyüktaşcıyan’ın Büyükada Rum Yetimhanesi’nden yola çıkarak ürettikleri eserler ile dağılmakta olan bir tarihe ışık tutan sözlü tanıklıklar, yazılı ve görsel belgeler yer alacaktır.

 

Projenin bir diğer ayağını da kültürel miras, hafıza ve yetimlik ekseninde tartışmalar, okumalar ve atölyeler oluşturacaktır: Yetimhanenin 1964'te boşaltılması ve çocukların başka bir merkeze nakliyle beraber Rum cemaatinin maruz kaldığı uygulamalar, yetimhanenin hukuki durumu, filantropi ve diğer azınlık cemaatlerinin yetimhane deneyimleri çerçevesinde muhtelif etkinlikler düzenlenecektir. Buna ek olarak film gösterimleri ve Açık Okul Kütüphanesi’nin parçası olan söyleşi serisi yapılacaktır.

206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler kent tarihinin görünmez katmanlarını içinde barındıran bu hayat okulunun koridorlarında gezinmeye ve geçmişe bugünün gözünden bakmaya davet ediyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 4. İstanbul Tasarım Bienali'ne paralel olarak düzenlen sergi, İstanbul Ekümenik Rum Patrikhanesi himayesinde yapılıyor, 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı kapsamında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonun tarafından desteklenmektedir.

 

Sanatçılar       : Ali Kazma, Dilek Winchester, Murat Germen, Hera Büyüktaşcıyan
Sergi Tarihi    : 9 Ekim – 10 Kasım 2018
Açılış                : 9 Ekim Salı, 18:00 – 20:00

Ziyaret Saatleri
Salı – Cuma : 11:00 – 18:00
Cumartesi  : 11:00 – 18:00
Pazar ve Pazartesi hariç

Yer : Galata Rum Okulu  - Kemeraltı Cad. No:25, Karaköy, Istanbul