fbpx 9 Mayıs 2020 Avrupa Günü Etkinlikleri | AB Türkiye
Europe Day 20

9 Mayıs 2020 Avrupa Günü Etkinlikleri

Avrupa Birliği, 70 yıl önce 9 Mayıs 1950 günü Schuman Bildirisi’nin yayımlanmasıyla barış ve istikrar yönünde adımlarını atmaya başlamıştır.

1985 yılından bu yana 9 Mayıs AB Kurumları tarafından ve AB’ye üye tüm devletlerde ve aday ülkelerde Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır.  

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak biz de 9 Mayıs’ı, konserlerden tartışma oturumlarına, festivallerden Ramazan çadırlarına kadar Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlamaktayız. 

Ve bu yıl da Covid-19 salgınının yarattığı olağanüstü koşullara karşın müzik ve tartışma programlarıyla insanları bir araya getirmeye devam etmek istiyoruz; bu nedenle hazırladığımız program 9 Mayıs günü öğlen saatlerinde EU in Turkey youtube kanalında ve Türkiye’nin çeşitli kanallarında yayımlanacak. 

Programa aralarında Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Kaymakcı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da yer aldığı, Türkiye’deki siyaset, basın, sanat ve akademi camiasından isimler konuk edilecek. 

Kendileri pandemi karşısında Türkiye ve AB’nin şu ana kadar attığı adımlardan bahsedecek ve ilerlenecek yol konusundaki perspektiflerini paylaşacak. 

Akademisyen Prof. Deniz Ülke Arıboğan, yazar Ahmet Ümit ve araştırmacı Bekir Ağırdır pandeminin hepimizi nasıl etkilediğine ve geleceğimizi nasıl şekillendirebileceğine dair değerlendirmelerde bulunacak. 

Programda ayrıca Türkiye’den ve AB’den sanatçılar görüşlerini de paylaşacak. Türkiye’de farklı alanlarda yürütülen AB destekli proje örneklerinin yer aldığı bir video, geçmişten bu yana çok yönlü işbirliğimize ışık tutacak. 

Tartışma ve analizlerin yanı sıra program, bu yılki Avrupa Günü özel performansı münasebetiyle AB’den ve Türkiye’den müzisyenleri bir araya getirecek: 

Beethoven’den Ravel’eAvrupa’dan çeşitli müzik eserlerinin sahnelenmesinde Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası’na Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan sanatçılar eşlik edecek. 

9 Mayıs Cumartesi saat 12.00’de AB Türkiye Delegasyonu (EU in Türkiye), T24, Karar TV ve Superhaber TV’nin Youtube kanallarında veNTV ve A-Haber TV kanallarında bizlere katılın!


Programızı burada izleyin :