fbpx AB Dünya Mülteciler Günü'nü "Her Şey Çok Gerçek" Fotoğraf Sergisiyle Anıyor | AB Türkiye
wrd

AB Dünya Mülteciler Günü'nü "Her Şey Çok Gerçek" Fotoğraf Sergisiyle Anıyor

19/06/2018

AB, Dünya Mülteciler Günü'nü, Ankara'da düzenlenen, Suriyeli mültecilerin ilham veren 10 hikâyesini konu alan bir fotoğraf sergisiyle anıyor.  Serginin açılışında Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'e Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Gülsüm Akbulut eşlik ettiler. Bölgede yaşanan Suriye kriziyle mücadelede başlıca donör konumundaki AB, ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan mültecilere süregelen desteğiyle öne çıkıyor. Türkiye'deki resmi makamlar ve uygulayıcı ortaklarla birlikte çalışan AB, ülke genelindeki mültecilere ulaşmak üzere 3 milyar Avro tutarındaki Mültecilere Mali Yardım Fonu kapsamında 72 projeye mali destek veriyor. 

Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle AB Delegasyonu, Ankara Cermodern'de "Her Şey Çok Gerçek" adlı bir fotoğraf sergisi düzenliyor. Suriyeli mültecilerin ilham veren 10 hikâyesini konu alan serginin açılışına, deneyimlerini doğrudan katılımcılarla paylaşmak üzere hikâyelerin kahramanları da katıldılar. Ayrıca Suriyeli Çocuk Korosu Türkiye, Suriye ve Avrupa'dan şarkılar seslendirmek üzere sahne aldı.   

Tüm hikâyeler ve Berna Çetin tarafından çekilen fotoğraflar 3 boyutlu bir kitapta bir araya getirildi. Misafirler, 360 derece formatında çekilmiş filmi sanal gerçeklik gözlükleriyle izlerken Mardin'de yaşayan Suriyeli bir ailenin evine konuk oldular. Gerçek boyuttaki fotoğraflar, 3 boyutlu kitap ve 360 derece formatında çekilen film, uzun süren Suriye krizi gerçeğini ama aynı zamanda rakamların arkasındaki insanların gerçek hikâyelerini temsil etmektedir.

2001'den bu yana Suriye'de 6.6 milyon kişi yerlerinden edilmiştir. 5 milyon Suriyeli ülkelerini terk etmiş 3.5 milyonu Türkiye'ye sığınmıştır. Türkiye böylece dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmuştur. 

Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger açılış konuşmasında şunları söyledi;"Krizin en başından bu yana tüm bölgenin yükünü omuzlamak üzere Avrupa Birliği Türkiye ile yakın şekilde çalışmaktadır. Mali Yardım kapsamındaki 3 milyar Avro, sağlık, eğitim, sosyo-ekonomik destek, altyapı ve göç yönetimi gibi öncelikli alanlarda büyük ölçekli destekler sunmak suretiyle hem mültecilere hem de ev sahibi toplumlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Mali Yardım programı kapsamında halen 72 proje devam etmektedir. AB Türkiye'deki mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara yardım etme kararlılığını sürdürmektedir. Bu sergide sizler için derlediğimiz ilham veren hikâyelere göz atın ve bütün bunların aslında an itibariyle yaşanmakta olan daha büyük bir hikâyenin, AB-Türkiye işbirliğinin hikâyesinin yalnızca küçük bir bölümünü yansıttığını lütfen unutmayın."    

Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Gülsüm Akbulut etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:"İşbirliği ve ortaklık, göç meselelerinde büyük önem taşımaktadır ve bu anlamda sarf edilen herhangi bir çaba bizim için çok kıymetlidir. AB bu sorunlarla başa çıkmada Türkiye’nin en büyük ortağıdır. AB çeşitli finansman araçlarıyla, Suriye krizine, uluslararası müdahalenin önde gelen bağışçısı olmuştur."

 

Fotoğraf sergisi Cermodern'de 26 Haziran'a kadar devam edecek.


Önbilgi

Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT)

Avrupa Birliği 2011’den bu yana, mülteci krizi karşısında Türkiye’ye destek olmaktadır. İlk başlarda verilen destek, Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) biçimindeydi. Krizin uzamasıyla birlikte daha sonradan, AB’nin orta ve uzun vadeli diğer mali araçları da devreye sokuldu. Bu destek, Ocak 2016’da FRIT’in yürürlüğe girmesiyle birlikte çok önemli bir oranda arttırıldı.

FRIT aracılığıyla Türkiye’deki mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara yardım amacıyla eğitim, sağlık, altyapı, sosyo-ekonomik kalkınma ve göç yönetimi gibi temel alanlarda 3 milyar Avroluk yardım sözleşmeye bağlanmıştır. 3 milyar Avroluk destek kapsamında, 72 proje devam etmekte olup 1.9 milyar Avro'nun ödemesi yapılmıştır.

Bu fon desteği krizin başlamasından bu yana Türkiye'deki mültecilere destek amacıyla tahsis edilmiş bulunan 350 milyon Avro ve Üye Devletlerin aktardıkları ikili yardımlara ilaveten sağlanmaktadır.

 

 

sergi4

sergi5

sergi3

sergi

sergi2

 

 

 

 

sergi6

sergi7

 

Daha fazla bilgi için Delegasyonla temasa geçiniz:

Berna Çetin – İletişim Sorumlusu
berna.cetin@eeas.europa.eu
T +90 312 459 87 00

 

Miray AKDAĞ - AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri
miray.akdag@eeas.europa.eu
M +90 532 624 93 56 / T +90 312 459 88 77