fbpx 2016 AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması | AB Türkiye
2016 AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması

2016 AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması

6. AB İNSAN HAKLARI KISA FİLM YARIŞMASI KAZANANLARI BELLİ OLDU.

Yarışmada birinciliği “Güney Kutbu” isimli filmiyle Emin Akpınar, ikinciliği “Mavera” filmiyle Vedat Oyan aldı. Yarışmanın üçüncüsü “Askıda” filmi ile Yeşim Tonbaz oldu. 

Ödül töreninde konuşan  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, İnsan Hakları Günü’nün  sanat ve sinema aracılığıyla kutlanmasının güçlü bir mesaj taşıdığını söyledi.  

6. AB İnsan Hakları Film Günleri çerçevesinde düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın sonuçları, Ankara’da düzenlenen törenle açıklandı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in ev sahipliğinde düzenlenen galaya diplomatik misyon üyeleri,  insan hakları savunucuları, sivil toplum örgütü  temsilcileri ve çok sayıda sinemasever katıldı. 68 kısa filmin katıldığı yarışmanın 10 finalisti de gala gecesinde hazır bulundu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün, küresel çapta sanat ve sinema aracılığıyla kutlanması, bize insan haklarının evrenselliğini hatırlatan çok önemli bir araçtır ve mağdur durumda olan kişilere yalnız olmadıklarını hatırlatan güçlü bir sinyaldir,” dedi.

İnsan Hakları Film Günleri çerçevesinde açılan İsveç Basın Özgürlüğü’nün 250. Yılı  Sergisi hakkında bilgi veren İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund da yaptığı konuşmada,  basın özgürlüğünün en temel insan haklarından biri olduğunu ve buna bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yarışmanın kazananlarını jüri üyeleri açıkladı. Yarışmada birinciliği “Güney Kutbu” isimli filmiyle Emin Akpınar, ikinciliği “Mavera” filmiyle Vedat Oyan aldı. Yarışmanın üçüncüsü “Askıda” filmi ile Yeşim Tonbaz oldu.  Yarışma jürisi ayrıca Nurbanu Asena’nın “Görünmez Duvarlarım” isimli filmini mansiyona layık gördü.

Ödül alanlar adına konuşan Vedat Oyan, sinemacıların insan hakları konusunda duyarlılık göstermesinin bir görev olduğunu söyledi.

Yarışmanin jüri üyeliğini  yönetmen Yüksel Aksu, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Sevda Alankuş, Oyuncu Yelda Reynaud, Gazeteci Yazar Kanat Atkaya, radyo programı yapımcısı Yeşim Burul  üstlendi. Birincilik ödülünü veren Yüksel Aksu yaptığı konuşmada, kendisinin ilk kısa filminin de insan hakları konusunda olduğunu ve ilk kez cezaevine de bu nedenle girdiğini söyledi. Prof. Sevda Alankuş ise yarışmaya rekor seviyede katılım olmasının gelecek adına, insan hakları adına umut verici olduğunu belirtti.

Yarışmanın birincisine ödül olarak video kamera ve objektif, ikincisine ise video kamera verildi. Yarışmada ilk üçe girenler Almanya’da düzenlenen Uluslararası Oberhausen Kısa Film Festivali’ne katılacaklar. 

 

Birincilik Ödülü

Emin Akpınar - Güney Kutbu (South Pole)

 

İkincilik Ödülü

Vedat Oyan - Mavera

 

Üçüncülük Ödülü

Yeşim Tonbaz - Askıda (On Hold)

 

 

Faydalı Dokümanlar