fbpx AB'nin Muş'ta Düzenlediği "Kültür İçin Gençlik Forumu"na Türkiye'nin Dört Bir Yanından Gelen Yüzlerce Genç, Ünlü Yönetmen ve Oyuncular Katıldı | AB Türkiye
muş

AB'nin Muş'ta Düzenlediği "Kültür İçin Gençlik Forumu"na Türkiye'nin Dört Bir Yanından Gelen Yüzlerce Genç, Ünlü Yönetmen ve Oyuncular Katıldı

AB Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Muş'taki yerel yetkililer, Ünlü yönetmen ve oyuncular ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüzlerce genç 4-5 Ekim tarihlerinde, Avrupa Birliği'nin Kültürel Miras Yılı kutlamaları çerçevesinde Muş'ta bir araya geldi.  

Büyükelçi Christian Berger, Muş Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ile beraber 5 Ekim 2018 günü Muş Alparslan Üniversitesi Kongre Merkezindeki etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Forum kapsamında, genç nesillerin kültürel mirasın korunmasında nasıl bir rol üstlenebilecekleri ele alındı. Program kapsamında kültürel kimlik, kültürel çeşitlilik ve kültürel miras konularında iki gün sürecek yoğun çalıştaylar da düzenlendi. Oturumların ardından dinleyicilerin deneyimleri, görüşleri ve sorularıyla katkıda bulundukları panel tartışmaları yapıldı.

Konuşmacılar arasında yer alan ünlü isimler Rasim Öztekin (oyuncu), Veysel Diker (Muşlu sahne sanatçısı), Yüksel Aksu (yazar, yönetmen) ve Jale İncekol (yönetmen) dinleyicilerle fikir alışverişinde bulundular. Programda kültürel mirasın korunmasının neden önemli olduğu tartışıldı.

Kültürel bir ağ oluşturma olanağı sunacak olan etkinlik; kültürün yetenek ve yaratıcılığın geliştirilmesindeki rolünü vurguladı. Forumda kültürün, inovasyon, istihdam ve büyüme, sosyal uyum ve kültürler arası diyalog gibi AB'nin önceliklerine sağladığı katkılar da ele alındı.