fbpx Adli Uzmanlık Becerilerinin Kazandırılması | AB Türkiye
Upskilling forensic expertise

Adli Uzmanlık Becerilerinin Kazandırılması

Arka plan

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince, saldırı içeren suçlarda devlet yetkililerinin soruşturma yapabilmeleri, sorumluların bulunmasını ve cezalandırılmasını sağlayabilmeleri beklenmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bir çok vakada Türkiye’deki soruşturmalarda kusurlar bulmuştur. Bu tip ihlallerin önlenmesi için, Türkiye’deki üç adli tıp laboratuvarının (Adli Tıp Kurumu ile polis ve jandarmanın adli tıp departmanları) soruşturmaları etkili ve verimli sürdürebilmelerine yönelik eğitim almaları gerekmektedir.

Projenin amaçları ve temel faaliyetleri

Proje, Türkiye’deki adli tıp uzmanlarının becerilerini artırmayı ve ülkenin adli tıp analiz yöntemlerini AB şartlarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlamıştır.

AB ülkelerindeki benzer kurumlardan uzmanların da yer aldığı projenin yararlanıcıları arasında Adalet Bakanlığına bağlı Adli Tıp Kurumu (ATK), Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı (JKDB) ve Kriminal Polis Laboratuvarı (KPL) bulunmaktadır.

Her üç kurumdan 130’dan fazla adli tıp personeli, Türkiye’de düzenlenen çalıştaylarda bir dizi olay yeri inceleme yöntemi üzerine eğitim almıştır. Verilen dersler arasında klinik adli tıp, otopsi mikrobiyolojisi, adli entomoloji, adli biyoloji ve kimya, adli ses-video ve veri, adli işaretler, trafik kazası soruşturması ve kalite konuları bulunmaktadır.

Diğer personel, AB ülkelerindeki ilgili kurumlara düzenlenen inceleme gezilerinde yüz rekonstrüksiyonu ve adli yüz yaşlandırma, kurşun kalıntılarının analizi ve mesafe belirleme, ses sinyali işleme ve cep telefonlarından silinmiş verileri kurtarma konularında derslere katılmıştır.