fbpx Avrupa Birliği Etkinlikleri | AB Türkiye

Avrupa Birliği Etkinlikleri

AB Türkiye Delegasyonu, Avrupa Birliği'yle ilgili düşünceleri, kavramları ve faaliyetleri tanıtmak amacıyla  yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenler.

Bu etkinlikler, AB ve Türk halkları arasında daha sağlıklı bir anlayışın oluşumuna katkıda bulunan bilgi alışverişinin gerçekleşmesini sağlar.

Yaklaşan etkinlikleri görmek için Etkinlik Takvimi'mizi inceleyebilirsiniz.

 

AB'nin kuruluş ilkeleri doğrultusunda demokrasi ve insan haklarını desteklemeye kararlı olan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2020 yılında 39. İstanbul Film Festivali kapsamında işbirliği yapmıştır.

Bu işbirliği kapsamında Delegasyon, 2020 İstanbul Film Festivalinde "Sinemada İnsan Hakları Yarışması"nın Tematik Sponsorudur.  Sinemada İnsan Hakları Yarışması, bireysel ve siyasi özgürlükler ile hukukun üstünlüğü ilkeleri ışığında insan haklarına saygıyı vurgulayan çalışmaları onurlandırmayı amaçlamaktadır.  Bu çerçevede ödül, toplumsal değişimleri ve kişisel dramları işleyen bir filme verilmektedir.  Ödüle layık görülen film izleyici oyları ile 29 Aralık 2020'de belirlenmiştir.

39. İstanbul Film Festivali Sinemada İnsan Hakları Yarışması'nı Maryna Gorbach Er ve Mehmet Bahadır Er'in yönettiği “OMAR VE BİZ” (OMAR AND WE) filmi kazanmıştır.  Filme Avrupa Konseyi’nin kültür desteği fonu Eurimages tarafından 5.000 € ödül verilmiştir.

Etkinlikler