fbpx Avrupa Birliği Görünürlük İlkelerini Öğrenin | AB Türkiye

Avrupa Birliği Görünürlük İlkelerini Öğrenin

Görünürlük ilkeleri, Avrupa Birliği'nin, tamamını ya da bir bölümünü finanse ettiği projelerin Avrupa Birliği'nin desteğine sahip olduğuna görsel anlamda dikkat çekmek amacıyla düzenlenmiştir.

Türkiye'de uygulanmakta olan projeler için AB ve Türkiye bayraklarının beraber kullanımıyla bir ortaklık logosu tasarlanmıştır. Bu logo, Merkezi Olmayan Uygulama Sistemi (DIS) kapsamında yürütülen projeler ile Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) kapsamında yürütülen insani-yardım dışındaki projelerde kullanılmaktadır. 

Logo, Türk ve Avrupa Birliği bayraklarının stilize edilmiş formlarından oluşmaktadır. Dalgalı form, dinamik bir yapıyı ortaya koyarken, Türk ve Avrupa Birliği bayraklarının birbirlerine bütünleşik durması, kurumsal ve organik bir ilişkinin göstergesidir. 

Görünürlük ilkelerinin; Avrupa Komisyonu veya başka bir Sözleşme Makamı tarafından imzalanan ve bu ilkelere açıkça atıfta bulunan mali anlaşma ve sözleşmeler altında belirlenen tüm yükleniciler ve/veya uygulayıcı ortaklarca kullanımı zorunludur. AB'nin yazılı ve görsel kimliğini içeren görünürlük ilkelerinin, AB katılımını vurgulamayı amaçlayan brifing, haber bülteni, basın konferansı, sunum, davetiye, tabela, plaket ve benzeri ürünlere uygulanması gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin Suriye Krizine Müdahaleye yönelik Bölgesel Güven Fonu altında uygulanan projeler de dâhil olmak üzere, Mali Yardım Programı ile finanse edilen projeler bu kapsamda yer almaktadır. Söz konusu görünürlük ilkeleri Mali Yardım Programı kapsamında finanse edilmekle birlikte, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO) tarafından yönetilen insani yardım projelerine uygulanmaz.

AB Dış Faaliyetler için İletişim ve Görünürlük Şartları

 

Farklı formatlardaki renkli görsellere buradan ulaşabilirsiniz.
Farklı formattaki Siyah Beyaz görsellere buradan ulaşabilirsiniz

Faydalı Dokümanlar