İnsan Hakları Film Günleri

Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri 2016

İNSAN HAKLARI  -  ŞİMDİ VE DAİMA

 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun, AB Üye Ülkeleri Elçilikleri, Kültür Merkezleri ve Türk İngiliz Kültür Derneği işbirliğiyle düzenlediği 6. AB İnsan Hakları Film Günleri 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde İstanbul, Ankara, Giresun, Şanlıurfa, Mersin ve Diyarbakır’da gerçekleşecek.

Film günleri kapsamında, öğrenciler, insan hakları savunucuları, sinemaseverler ve konuya duyarlı herkes, insan hakları konulu belgesel filmleri Ankara ve İstanbul’da 5-18 Aralık, Giresun’da 8-11 Aralık, Şanlıurfa’da 9-11 Aralık ve Mersin’de 13-15 Aralık tarihleri arasında izleyebilecek.  

6. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nin 18 Aralık tarihindeki kapanış gününde ise Diyarbakır Fidanlık Kampı’nda çocuklar için ek bir gösterim gerçekleştirilecek.

İstanbul’da Alman Goethe Enstitüsü, Macar Kültür Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi’nde, Ankara’da ise Büyülü Fener Sineması, Goethe Enstitüsü ve Türk İngiliz Kültür Derneği’nde yapılacak gösterimler halka açık ve ücretsiz olacak.  Aynı şekilde, Giresun’da filmler Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesi’nde, Mersin’de Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, Şanlıurfa’da Şanlı Emek Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 28 Avrupa ülkesinden 40'ı aşkın film gösterilecek.

"Bir Adalet Kuramı", "Yarın da Var", "Dünyayı Verelim Çocuklara" ve "Kumdaki Kırmızı Çizgi" başlıklı dört ayrı kategoride gösterilecek filmler; mültecilerin durumu, kadın ve çocuk hakları, ayrımcılık, uluslararası adalet ve iklim değişikliği gibi konuları ele alıyor.  Gösterimlerden sonra film yönetmenleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve insan hakları savunucuları izleyicilerle biraraya gelerek insan hakları sorunlarını tartışacak ve soruları yanıtlayacaklar.

Film gösterimlerinde ve panellerde birlikte olacağımızı, 10 Aralık Cumartesi günü de, en iyi genç yönetmenlerin 6. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması ödüllerini alacağı, Ankara Goethe Enstitüsü’ndeki ödül töreninde bizimle buluşacağınızı umuyoruz.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun, AB Üye Ülkeleri Elçilikleri, Kültür Merkezleri ve Türk İngiliz Kültür Derneği işbirliğiyle düzenlediği 6. AB İnsan Hakları Film Günleri 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde İstanbul, Ankara, Giresun, Şanlıurfa ve Mersin’de gerçekleşti.

Film günleri kapsamında, öğrenciler, insan hakları savunucuları, sinemaseverler ve konuya duyarlı herkes, insan hakları konulu belgesel filmleri Ankara ve İstanbul’da 5-18 Aralık, Giresun’da 8-11 Aralık, Şanlıurfa’da 9-11 Aralık ve Mersin’de 13-15 Aralık tarihleri arasında izleme şansı elde etti.   

İstanbul’da Alman Goethe Enstitüsü, Macar Kültür Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi’nde, Ankara’da ise Büyülü Fener Sineması, Goethe Enstitüsü ve Türk İngiliz Kültür Derneği’nde yapılan gösterimler halka açık ve ücretsizdi. Aynı şekilde, Giresun’da filmler Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesi’nde, Mersin’de Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, Şanlıurfa’da Şanlı Emek Sineması’nda sinemaseverlerle buluştu.

Festival kapsamında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 23 Avrupa ülkesinden 37 film gösterildi.

"Bir Adalet Kuramı", "Yarın da Var", "Dünyayı Verelim Çocuklara" ve "Kumdaki Kırmızı Çizgi" başlıklı dört ayrı kategoride gösterilen filmler; mültecilerin durumu, kadın ve çocuk hakları, ayrımcılık, uluslararası adalet ve iklim değişikliği gibi konuları ele aldı. Gösterimlerden sonra film yönetmenleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve insan hakları savunucuları izleyicilerle bir araya gelerek insan hakları sorunlarını tartıştı ve soruları yanıtladı.

10 Aralık Cumartesi günü de, en iyi genç yönetmenlerin 6. AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması çerçevesinde ödüllerini aldığı, Ankara Goethe Enstitüsü’ndeki ödül töreninde buluştuk.