fbpx Avrupa Hareketlilik Haftası 2018 - Türkiye | AB Türkiye
Avrupa Hareketlilik Haftası 2018 - Türkiye

Avrupa Hareketlilik Haftası 2018 - Türkiye

Bu yıl "Çeşitlendir ve Devam Et!" temasıyla düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye'de kalabalıkları bir araya getirdi 

Avrupa Hareketlilik Haftası bu yıl Türkiye'de yaygın kutlamalara sahne oldu.  AB'nin sürdürülebilir ulaştırma politikaları için belirlediği hedefler doğrultusunda 16-22 Eylül tarihleri arasında 25 şehirde bir dizi etkinlik düzenlendi. Bu kapsamda belediyeler tarafından çeşitli caddelerin trafiğe kapatılması, farkındalık aktiviteleri, konferanslar, film gösterimleri ve şehir içi bisiklet turları dahil birçok etkinlik düzenlendi.   

Bu yılki Çeşitlendir ve Devam Et! teması kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği'nin koordinatörlüğü ile Türkiye çapında 25 belediye Avrupa Hareketlilik Haftası'na katıldı.  Bu etkinlikler çerçevesinde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 21 Eylül günü AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile birlikte programının erişimini Tramvay ile yaparak toplu taşımanın önemine dikkat çekti. 

Ertesi gün Ankara’da Bahçelievler Aşkaabat Caddesi (7. Cadde) araç trafiğine kapatıldı. Büyükelçi Berger, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, EGO Genel Müdür Yardımcısı İsmail Özdemir ve pek çok AB Büyükelçisi bisiklet taşıyıcılı otobüs kullanarak 7. Cadde’ye geldi ve cadde boyunca bisiklet sürdü. İstanbul'un yanı sıra Bartın, Adana, Düzce, Elazığ, Bilecik gibi pek çok diğer kentte de bisiklet turları düzenlendi.

Avrupa Komisyonu Ulaşım ve Hareketlilik Genel Müdürlüğü Kabine Başkanı Sayın Matej Zakonjsek İstanbul ve İzmir’deki etkinliklere katıldı, İstanbul ve İzmirlilerle birlikte yürüyerek ve bisiklete binerek, örnek uygulamalarda yer aldı.  23 Eylül’de, yine AB Büyükelçisi ve eşinin katılımıyla İzmir'de “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” gerçekleştirildi.

 Türk halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler AB'nin sürdürülebilir ulaşım politikası alanındaki hedeflerine dikkat çekti.