fbpx Avrupa Hareketlilik Haftası - 2021 | AB Türkiye
AB Hareketlilik haftası görseli

Avrupa Hareketlilik Haftası - 2021

AB, TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAKİ ETKİNLİKLERLE AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASINI KUTLUYOR

500'ün üzerinde kayıtla bu yıl rekor kıran Türkiye’yi, İspanya ve Avusturya izliyor.

 

Bu yılki temamız, Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik - COVID-19 pandemisi boyunca dünyada yaşanan zorluklara dikkat çekiyor.

Bu yıl seçilen tema, COVID-19 pandemisi boyunca Avrupa'da -ve dünyada- yaşanan zorluklar karşısında bir takdir ifadesidir. Aynı zamanda Avrupa'da benzeri görülmemiş bu sağlık krizinin yarattığı değişim fırsatlarını da ele almaktadır. Kentler ve yerel idareler pandemi karşısında yaratıcı ve dirençli yanıtlar geliştirdiler.

Bu yılki AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI, bir yandan kentlerin gösterdiği direnci ve başarıyı kutlarken, diğer yandan da bu ivmeyi sürdürmeyi amaçlıyor. Artan aktif hareketlilik ile düşük ya da sıfır emisyonlu hareketlilik gibi geçen yıl ortaya çıkan trendler, daha fazla desteklenmelidir.

Yerel yönetimler, eğitim kurumları, işletmeler ve sivil toplum kuruluşları AVRUPAHAREKETLİLİKHAFTASI’na çeşitli şekillerde katılabilir. Kampanyanın 16-22 Eylül tarihleri arasındaki ana haftasına katılabilir ve yıl boyunca sürdürülebilir hareketlilik girişimleriyle ilgili HAREKETLİLİKEYLEMİ’nizi sunabilirsiniz.

Sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir ulaşım adına her ne adım atarsanız, lütfen haberlerinizi sosyal medyada paylaşın ve kampanya sekreteryasını etiketleyerek bizi bilgilendirin. Kampanyanın web sitesini (www.mobilityweek.eu) ve Facebook, Twitter ve Instagram’daki resmi sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayın.

 

TÜRKİYE'DE BU YIL NE YAPIYORUZ?

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Avrupa Hareketlilik etkinlikleri kapsamında İstanbul (17 Eylül), Ankara (19 Eylül) ve Gaziantep'teki (21 Eylül) etkinliklere katılacak.

İstanbul'daki etkinlik, Kadıköy'den tarihi yarımadaya yapılan bir vapur seferi ile başlayacak. Sonrasında Büyükelçi Meyer-Landrut Sultanahmet Meydanında Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu ile buluşacak. Büyükelçi ve Başkan yürüyerek Gülhane Parkı'na geçecekler ve saat 16:15'te ortak bir basın açıklaması ile program son bulacak.

Ankara'daki Arabasız Pazar Günü etkinliği, Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın katılımıyla saat 10:00'da Bahçelievler'de gerçekleştirilecek. Her yıl dünya çapında eşzamanlı olarak kutlanan arabasız pazar günü münasebetiyle 7. Cadde tekrar bir gün boyunca araç trafiğine kapatılacak.

Gaziantep'teki etkinlik ise saat 10:00'da Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Gaziantep Büyükşehir Belediyesi binası önünde yapacakları basın açıklamasıyla başlayacak, ardından Festival Parkı'na yürünecek.