fbpx Avrupa Merkez Bankası | AB Türkiye

Avrupa Merkez Bankası

 Temel Bilgiler: 
 Görevi:  Euro'yu ve AB'nin para politikalarını yönetmek
 Üyeler :  Yönetim kurulu 19, Genel konsey 29, icra kurulu 6
 Adres:  Kaiserstrasse 29, D-60311 Frankfurt am Main
 Tel:  (49) 691 34 40
 İnternet: http://www.ecb.eu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Para Birliği'nin oluşmasından itibaren, 1 Haziran 1998 de faaliyete geçmiş, yeni para birimi Euro da, 1 Ocak 1999’da bankacılık işlemlerinde kullanılmaya başlanmış ve 1 Ocak 2002’de tedavüle çıkarılmıştır. Euro'yu kabul eden ülkeler, 'Euro sistemi' veya 'Euro bölgesini' meydana getirmektedirler. Tüm AB üyeleri ise 'Avrupa Merkez Bankaları Sistemini' oluşturmaktadır.

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği'nin para politikalarını oluşturur ve yürütür, döviz operasyonlarını yönlendirerek ödemeler sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Merkezi Frankfurt’ta olan Banka, ayrıca Euro’yu üye ülkelere ihraç eder ve korur. Bankanın görevleri arasında ayrıca üye ülkelerde fiyat istikrarı sağlamak ve faiz oranlarını belirlemek de bulunmaktadır.

Tam bağımsız çalışan Avrupa Merkez Bankası’na, üye ülkelerin hükümetleri, hiçbir şekilde müdahale edemez ve etkileyemezler. Buna rağmen banka, AB üye ülkeleri hükümetleri ve merkez bankaları ile yakın bir iş birliği çerçevesinde çalışır.