fbpx Avrupa'ya yolculuk | AB Türkiye
different European monuments over a cloud

Avrupa'ya yolculuk

Avrupa Birliği 27 ülkeden oluşur.  Sınırları, en kuzeyde Lapland’den başlar, güneyde Akdeniz’in kuzeyine uzanır; en batıda İrlanda kıyılarından, doğuda Kıbrıs’a kadar ulaşır.  Avrupa, kayalık deniz kıyılarından kumlu plajlara, verimli otlaklardan kurak vadilere, göl ve ormanlardan tundralara kadar çok çeşitli ve zengin bir doğal yapıya sahiptir.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 7’si Avrupa’da yaşar. Avrupalılar çok çeşitli gelenek, kültür ve farklı dillere sahiptir. Avrupa’nın tarihi mirası; mağara duvarlarındaki resimlerde, Yunan ve Roma kalıntılarında, Mağribi eserlerinde, Ortaçağ kalelerinde, Rönesans saraylarında ve Barok kiliselerde görülebilir. Yanı sıra, modern Avrupa da, canlı şehirleri, renkli kültür festivalleri, yaz - kış sporları ve zengin mutfak kültürü ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Avrupalılar yolculuğu sever. Pasaport ve bagaj formalitelerinin çoğunun kaldırılması ile aynı para biriminin, Euro'nun kullanımı, 19 AB ülkesinde seyahati daha kolay hale getirmiştir. Tek bir pazarın oluşturulması ise 500 milyondan fazla insana daha fazla seçenek ve daha düşük fiyatlar sunmuştur. Günümüzde çoğu Avrupalı, AB içindeki diğer ülkelere yolculuk yapmayı, kendi ülkelerindeki kadar kolay bulmaktadır.

Yolculuk İçin Gerekli Belgeler

AB Vatandaşları İçin

Pasaport ya da kimlik kartı

AB yasalarının bir parçası olan Schengen kuralları sayesinde, AB’deki 27 ülke sınırlarında artık kontrol uygulaması bulunmamaktadır. Bulgaristan, Hırvatistan, İrlanda, Romanya dışındaki tüm AB ülkeleri tam Schengen üyesidir.  İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve İsviçre de Schengen üyesidir, ancak AB’de yer almamaktadır.  Schengen kuralları tüm dâhili sınır kontrollerini kaldırır, AB dışındaki sınırlarda etkin kontroller uygular ve ortak bir vize politikası benimser. Kamu düzeni tehdidi ya da üye ülkelerden birinde bir güvenlik tehdidi varsa, iç kontroller çok kısa bir süreliğine istisnai olarak yeniden gündeme getirilebilir.

Schengen üyesi olmayan altı ülkeye ve AB’ye girerken ya da çıkarken, geçerli bir pasaport ve kimlik göstermeniz gereklidir.  AB’de yolculuk yaparken kimlik bildirimi ve güvenlik amacıyla pasaportunuzu ve kimliğinizi yanınızda taşımalısınız.

Çocukların kendi pasaport ya da kimlik kartı olmalıdır.

 

AB Vatandaşı Olmayanlar İçin

Pasaport
Geçerli bir pasaportunuz olmalı.

Vize
AB’yi 90 güne kadar ziyaret etmek isteyen 50’den fazla ülkenin vatandaşı için vize gerekliliği yoktur.

İrlanda'ya girmek için vize gerektiren ülkelerin listesi, diğer AB ülkelerinden biraz farklıdır.  Bu seyahatleriniz için ilgili ülkenin konsolosluk ya da elçiliklerinden vize başvurusu yapabilirsiniz.

Bir Schengen vizeniz varsa, tüm Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz.  Ayrıca Schengen ülkelerinden biri tarafından verilen geçerli bir oturma izniniz bulunuyorsa, diğer Schengen ülkelerinde de 90 güne kadar kalabilirsiniz. Schengen üyesi olmayan AB ülkelerini ziyaret için ulusal bir vizeye ihtiyacınız olabilir.

Gideceğiniz ülkeye nereden vize başvurusu yapabileceğinizi etkileşimli haritamızda bulabilirsiniz:  

Aşağıdaki linklerden Avrupa Haritası ve Avrupa’ya Yolculuk broşürünü indirebilirsiniz.

 

Faydalı Dokümanlar