fbpx Bosna Hersek | AB Türkiye

Bosna Hersek

Bosna Hersek, diğer Batı Balkan ülkeleri ile birlikte, 2003 yılında Selanik’te düzenlenen Avrupa Konseyi zirvesinde potansiyel AB üyeliği adayı olarak belirlenmiştir.

O tarihten beri, AB ve Bosna Hersek arasında vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları (2008), Ticaret ve Ticaret ile ilgili hususlara dair Geçici Anlaşma (2008) gibi birtakım anlaşmalar yürürlüğe girmiştir. İstikrar ve Ortalık Anlaşması (İOA) onaylanmış ve 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Ortak Dış(işleri) ve Güvenlik Politikası ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası

AB, Ortak Dış(işleri) ve Güvenlik Politikası (ODGP) ve Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (OGSP) çerçevesinde Bosna Hersek’teki mühim kaynakları etkin bir şekilde kullanmaya devam etmektedir. AB’nin şu anki Özel Temsilcisi (ABÖT) Lars-Gunnar Wigemark aynı zamanda Avrupa Birliği Delegasyon Başkanı’dır.

Avrupa Birliği İstikrar Gücü/Althea operasyonu Bosna Hersek’te devam etmektedir. Bu operasyon yeniden yapılandırılarak sahadaki unsur sayısı 1 Eylül 2012 tarihi itibariyle 600 askere düşürülmüştür. Buradaki temel odak noktası kapasite artırtmak ve ülkenin caydırıcılık kapasitesine katkı sağlamaktır. AB ayrıca güçlendirilmiş bir ABÖT Ofisi ve Katılım Öncesi Destek Aracı (IPA) dahil olmak üzere diğer araçları da kullanarak Bosna Hersek’te Hukukun Üstünlüğünü güçlendirmeye kararlıdır.