fbpx Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde / Buñuel en el laberinto de las tortugas (82') | AB Türkiye
Bunuel

Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde / Buñuel en el laberinto de las tortugas (82')

Yıl: 2018

Yönetmen: Salvador Simó

Süre: 82’

Dil(ler): İspanyolca, Fransızca

Ülke: İspanya, Hollanda

Görüntü Yönetmeni: José Manuel Piñero

Kurgu: José Manuel Jimenez

Orijinal Müzik: Arturo Cardelús

Ses: Juan Ferro

Animasyon: Manolo Galiana

Prodüksiyon Şirketi: Latido Films

Ödüller: Goya Awards 2020, Best Animation Film Annecy International Animation FF 2019; Jury Prize, Best Music Chilemonos 2019; Best International Animation Film European Film Awards 2019, Best European Animated Feature Film Periferias Festival 2019; Best Film

Özet: Paris, 1930. Salvador Dalí ve Luis Buñuel Sürrealist hareketin ana figürleri haline gelmiştir. Buñuel, Altın Çağ filminin ardından gelen karalamalarla beklenmedik bir şekilde parasız kalır. Bu zor durumda, İspanya'nın en yoksul bölgelerinden biri olan Las Hurdes hakkındaki bir belgesel olan bir sonraki projesinin üstesinden gelemez. Bunun üzerine Buñuel’in yakın dostu heykeltıraş Ramón Acín, bir piyango bileti alarak eğer kazanırsa Buñuel’in filminin masraflarını karşılayacağına söz verir. İnanılmaz bir şekilde, şans onların tarafındadır.

Yönetmenin Biyografisi: Salvador Simó: Yönetmen ve senarist. 1991'de Los Angeles Amerikan Animasyon Enstitüsü'nde Animasyon eğitimi almaya başladı; aynı zamanda Bill Melendez Prod Studio'da özel bir Charlie Brown filmi üzerinde çalıştı. 2008'de Asya'da bir animasyon dizisi yönetmeye başladı. Disney yapımı animasyon filmi The Jungle Book ve Pirates of The Caribbean: Dead Men Tell No Tales filmlerinde çeşitli görevler aldı. 2016’da Buñuel, Kaplumbağaların Labirentinde filmini yönetmek için İspanya'ya döndü. Film Ekim 2018'de Los Angeles Animasyon Film Festivali'nde prömiyerini yaptı.