fbpx Büyükelçi Komşum Olur | AB Türkiye
bko

Büyükelçi Komşum Olur

Büyükelçi Komşum Olur : AB üye ülkeleri Büyükelçilerini hiç böyle görmediniz..

Her birini "Ekselanları" olarak takdim ediyoruz ancak Avrupa Birliği’nin Büyükelçileri hepimize yakın insanlar. Bu videolarda diplomatik misyon şefliğini bir kenara bırakıp, Türkiye'deki görevleri sırasında yapmaktan en çok keyif aldıkları hobilerini anlattılar.
_____________

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger Türk mutfağını keşfetmiş. Evde sık sık Avanos’tan aldıkları çömlekte güveç pişiriyorlar.

_____________

Slovenya Büyükelçisi İgor Jukic Eymir Gölü’nde ördekleri Ankara simidiyle beslemeye bayılıyor.

_____________

Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova Türk dostlarını evinde ağırlamayı seviyor.

_____________

Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanoa ile sık sık gittiği Ankara Kalesi’nde fotoğraf çekerken karşılaşabilirsiniz.

_____________

Portekiz Büyükelçisi Paula Leal Da Silva Türkiye’nin sanatsal zenginliğiyle tanışmanın ayrıcalık olduğunu düşünüyor.

_____________

Polonya Büyükelçisi Maciej Lang’ın ilk işi Türkçe öğrenmek olmuş. Türkçe konuşarak insanları daha yakından tanımaya gayret ediyor.

_____________

Malta Büyükelçisi Carmel Vassallo ortak kültürlerimizin keşfedilecek daha pek çok yönünün olduğunu anlatıyor.

 _____________

Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss’ın en büyük hobisi halı dokuma kültürünü keşfetmek. Halıcılarda içtiği kahvenin tadına da doyamıyor.

_____________

Lüksemburg Büyükelçisi Georges Faber tenis maçları sonrası ayran eşliğinde Türk arkadaşlarıyla sohbet ederek yorgunluğunu atıyor.

_____________

Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında köprü olduğuna inanıyor, bunun için bu sene yine İstanbul Maratonu’nda koşacak.

_____________

İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo müziğin kültürleri tanımak için değerli bir hazine olduğu görüşünde.

_____________

İsveç Büyükelçisi Annika-Mollin Hellgrin Nazım Hikmet’in “Yaşama Dair” şiirini anlayınca her şeyi anlarsınız diyor. Boğaziçini seyrederek büyümüş, 44 yıl sonra geri geldiği Türkiye’de harıl harıl Türkçe öğreniyor.

_____________

İrlanda Büyükelçisi Brendan Ward’a göre Ankara Kalesi Türkiye’nin tarihsel ve kültürel zenginliğini yansıtıyor. Sokak hayvanlarının insanlar tarafından beslenmesi çok hoşuna gidiyor.

_____________

Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet Rijks müzesinden gelen Ankara tablosunun ne kadar özel bir eser olduğunu anlatıyor. Ankara keçisinin yününden yapılan sof kumaşını farklı işlevlerle kullanmak  hoşuna gidiyor.

_____________

Fransa Büyükelçisi Charles Fries için müzik kültürleri birleştiriyor, zenginlik katıyor.

_____________

Estonya Büyükelçisi Marin Motus’ Ankara’da yaşarken dağların güzelliğini keşfetmiş, sık sık arkadaşlarıyla doğa yürüyüşleri yapıyor.

_____________

Danimarka Büyükelçisi Svend Olling Türkiye’deki tarihi zenginliğin derinliğine hayran. Müzedeki 4000 yıllık bir yazıtta serbest ticaret andlaşmasının temellerinin atıldığını heyecanla anlatıyor.

_____________

Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott çay kültürünün iki ülkeyi birleştirdiğini düşünüyor. Yeni dostluklar yaratmak ve geliştirmek için sık sık çaylı davetler düzenliyor.

_____________

Belçika Büyükelçisi Michel Malherbe Türkiye’de sahiplendiği köpeği Jules’ü çok seviyor. Hayvanları birlikte koruyoruz diyor.

_____________

Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann motosikletiyle gitmeyi en çok sevdiği yer Kapadokya. Motosikletiyle gezerken insanlarla iletişim kurmak onun için daha kolay.