fbpx COVID-19 | AB Türkiye
COVID-19

COVID-19

12.03.2020 Per - 18:50

COVID-19 nedir ?

2019 yılı sonlarında Çin’de tespit edilen önceki adıyla 2019-nCoV, şimdi bilinen adıyla COVID-19 daha önce insanlara geçtiği bilinmeyen yeni bir koronavirüs tipidir. 

Koronavirüsler nereden kaynaklanıyor?

Koronavirüsler hayvanlarda görülen virüsler olup bazılarının insanları da etkilediği bilinmektedir. İnsanlara bulaştıktan sonra insandan insana da taşınabilmektedir.

Koronavirüs kaynağı olarak bilinen birçok hayvan bulunmaktadır; örneğin, Orta Doğu Solunum Yolu Sendromu koronavirüsü (MERS-CoV) develerden, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) ise misk kedilerinden kaynaklanmıştır.

Koronavirüs hakkında daha fazla bilgi için:  ECDC factsheet.

Nasıl bulaşır? Yayılması kolay mıdır?

Virüsün kaynağı hayvanlar olsa da, COVID-19 şu anda kişiden kişiye bulaşmaktadır (insandan insana taşınım). Şu anda bu virüsün insanlar arasında ne kadar kolay ve aralıksız bir şekilde yayıldığını tespit edebilmek için yeterli epidemiyolojik bilgi bulunmamaktadır.

Virüs insanların hapşırırken, öksürürken veya nefes verirken saçtığı damlacıklar yoluyla bulaşıyor gibi görünmektedir. COVID-19’un kuluçka dönemi (yani virüse maruz kalma ile semptomların başlangıcı arasındaki süre) şu anda beş ila altı gün arasında tahmin edilmektedir; ancak bu süre, 14 güne kadar uzayabilmektedir.

Virüs bulaşmış bir kişinde belirtiler görüldüğünde virüsün bulaşabileceği bilinse de, hafif veya asemptomatik vakaların virüsü bulaşıp bulaştıramayacağı konusunda hala belirsizlikler vardır. COVID-19'lu insanlar zamanında test ve teşhis edilir, sıkı enfeksiyon kontrol önlemleri de uygulanırsa AB / AEA'daki toplum ortamlarında insandan insana aralıksız bulaşma olasılığı düşüktür. Enfeksiyon önleme ve kontrol tedbirlerinin sistematik olarak uygulanması, SARS-CoV ve MERS-CoV'nin kontrolünde etkili olmuştur.

COVID-19’un belirtileri nelerdir?

Şu ana kadar edindiğimiz bilgiler ışığında, bu virüs hafif soğuk algınlığına benzer belirtiler göstermektedir:

  • ateş
  • öksürük
  • solunum güçlüğü
  • kas ağrısı ve
  • yorgunluk

Daha ciddi vakalarda ise hastanın ölümüne varabilecek şiddetli zatürre, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), septisemi ve septik şok gelişmektedir. Kronik hastalığı bulunan kişilerin bu tarz şiddetli sıkıntılara daha yatkın olduğu görülmektedir.

COVID-19’un yol açtığı hastalığın tedavisi bulunuyor mu?

Bu hastalık için belirli bir tedavi bulunmamakta; bu nedenle, koronavirüs bağlantılı enfeksiyon geçiren hastalara yönelik olarak klinik belirtilerin (örneğin ateş) tedavi edilmesi yaklaşımı uygulanmaktadır. Enfekte olanlara yönelik destek bakım hizmetleri (örneğin destekleyici terapi ve izleme, oksijen terapisi, sıvı yönetimi ve anti-viraller) çok etkili olabilmektedir.

COVID-19’a karşı aşı bulunmakta mıdır?

COVID-19 de dahil koronavirüslere karşı şu anda aşı bulunmamaktadır. İşte bu nedenle enfeksiyonun önlenmesi veya yayılmasının önüne geçmek üzere kontrol altına alınması büyük önem taşımaktadır.

Son bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Son gelişmeler
 

 

Daha fazla bilgi:

Bizi Twitter’da takip edin:

Sağlık Güvenlik Komitesi raporları: