fbpx Değişmenin Tam İklimi - İklim Diplomasi Haftası 2021 | AB Türkiye
İklim değişimi görseli

Değişmenin Tam İklimi - İklim Diplomasi Haftası 2021

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu sizi 2021 İklim Diplomasisi Kampanyasına katılmaya çağırıyor!

İklim değişimi ile mücadele için sesimizi yükseltmenin ve günlük alışkanlıklarımızı değiştirmenin zamanı geldi.

Bu yıl, “Değişmenin tam iklimi” diyoruz ve herkesi “Beni de Say” sözü altına kendi adını yazmaya, gezegenimizi küresel ısınmanın etkilerinden korumaya yardımcı olmaya davet ediyoruz.

Kampanyamızı, Türkiye’nin daha yeşil bir gelecek inşa etmek için verilen uluslararası bir taahhüt olan Paris Anlaşması'nı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onayladığı bir dönemde duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

İklim değişimi görseli maske ile


Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu'nun İklim Diplomasisi Kampanyası kapsamında harekete geçeceğiz ve 22 Ekim, saat 15.00”te Bodrum, Gümbet’te sahil temizliği yapacağız. Siz de yaşadığınız en yakın sahil veya su kaynağı kıyısında temizlik yaparak bize katılabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda fotoğraflarınızı #DeğişmeninTamİklimi ve #BeniDeSay etiketleriyle paylaşmayı unutmayın.

Kampanya ile birlikte, iklimin daha da fazla değişmemesi adina kendimizi nasıl değiştirebileceğimize odaklanacağız. Plastik atıkları azaltmaktan daha yeşil ulaşım seçeneklerini kullanmaya, doğru tüketim tercihleri yapmaktan, çevre dostu eşya almaya kadar dünyamızı korumak için yapabileceğimiz sayısız şey var.  

Sosyal medya mesajlarımız farkındalığı arttırmak için faydalı bilgilerle dolu olacak ve ayrıca herkesi iklim değişimine karşı harekete geçmeye çağıracağız.

Çünkü gerçekten de değişmenin tam iklimi! Kapsamlı bir araştırmanın ortaya koyduğu veriler dünyamızın ikliminde meydana gelen benzeri görülmemiş kötüleşmeyi gözler önüne seriyor. Küresel ısınma dünyanın tüm bölgelerindeki yağış modellerinde, okyanuslarda ve rüzgarlarda  gittikçe artan ve bazı durumlarda da geri döndürülemeyen değişimlere neden oluyor.

 

değişmenin tam iklimi erkek görselAvrupa’da gittikçe artan sıklıkta ve yoğunlukta aşırı hava olayları yaşadık. Bunların arasında sıcaklık dalgaları dahil. Devletler arasi İklim Değişikliği Paneli’nin yayımladığı son rapora göre dünyamızın sıcaklığının 2°C artması doğa ve insanlar üzerinde kritik zararlı etkilere neden olacak.

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarında bu yıl yaşanan orman yangınları insanların ve hayvanların canına mal oldu, bu bölgelerde yaşayanları evlerinden ayırdı ve bölgedeki ormanların bir kısmını yok etti.

Dünyamız güçlüklere karşı dirençli ve kaybettiklerimiz geri alınabilir. Ama bunun için dünyamızın yardımımıza ihtiyacı var.

Avrupa Birliği iklim değişimine karşı mücadeleye önderlik etmek için bütçesinde çığır açan değişiklikler yaptı.

İklim değişimiyle ilgili verdiği uluslararası taahhütleri uygulamaya koymak için pek çok politika alanında büyük mevzuat değişiklikleri yaptı. AB ülkeleri sürdürülebilir bir şekilde sera gazı emisyonlarını azaltmak için ekonominin en önemli sektörlerinde bağlayıcı emisyon hedefleri belirlediler.

AB, 2021-2027 bütçesinin yüzde 30’unu iklim değişimi ile mücadele için harcayacak ve 2050 yılına kadar net-sıfır sera gazı emisyonu yaratan bir ekonomi ile iklim-nötr olmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği sınırları içinde 450 milyon kişi yaşıyor. Ama iklim değişimi dünyamız üzerinde yaşayan 7,5 milyar kişinin her birini etkiliyor. Ve bu değişim sınır tanımıyor. Bu nedenle Avrupa Birliği, kendi pozisyonunu iklim üzerine küresel eyleme önderlik etmek için kullanmaya kararlı.

Gelecek şimdi başlıyor. İklim değişimi için farkındalığı arttırmak ve dünyamızın geleceğini birlikte nasıl kurtarabileceğimizi göstermek için bize katılın.

Yaptıklarımızı sosyal medyadan takip edin.

Twitter  Facebook Instagram

Etkinlikler