fbpx Dil Öğrenmek: Yeni Bir Hayatın Anahtarı | AB Türkiye
Learning The Language: Key To A New Life

Dil Öğrenmek: Yeni Bir Hayatın Anahtarı

Avrupa Birliği, Türkiye'de yaşayan sığınmacıların eğitime erişim olanaklarına sahip olması amacıyla, aralarında UNHCR’ın da bulunduğu ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Eğitimin ilk adımı, yeni bir dil öğrenmekten geçiyor.

Yazı ve fotoğraflar: Berna Çetin


Bir yanda hüzünlü hikayelerle; diğer tarafta ise umut, istek ve büyük hayallerle dolu bir odada olduğunuzu düşünün: işte, Türkçe öğrenen Suriyeli gençlerin eğitim aldığı sınıf, tam da böyle bir oda. Haftada tam 25 saat kapıların Suriyeli öğrencilere açık olduğu bu 9 aylık süreç, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan bu öğrencilere yeni kapılar açacak. Türkçeye hakim olmaları sayesinde bu gençler Türk toplumuna adapte olarak dostlar edinecek, üniversiteye gidebilecek ve -bir gün- iş bulabilecekler.

Avrupa Birliği, Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali Yardım Programı’nın bir parçası olarak Türk dilinin öğretilmesine ve istihdama odaklanan projeleri destekliyor. Projeden faydalananların, bu programlardan mezun olduktan sonraki hedefleri de büyük. Örneğin Ammar, ülkesini yeniden inşa edebilmek için inşaat mühendisi olmayı hayal ediyor: "İlk başta erkek kardeşlerim geldi Türkiye’ye. Daha sonra, diğer kardeşlerim ile annem ve babam da Suriye’yi terk etti, çünkü çok korkmuştuk. Oradaki evimiz yerle bir olmuştu; tıpkı bütün mahallemiz gibi... Gözümün önünde insanların ölümüne şahit oldum. Yıkılan binaların altından çıkmaya çalışanların çabaları hala gözümün önüne geliyor... Aynı şeyler ailemin de başına gelebilirdi, bu düşünceye katlanamıyorum... " Ammar Türkiye'ye gelince bir fırıncının yanında çalışmaya başlamış; aynı zamanda da liseyi bitirmeye odaklanmış. Ama üniversiteye gidebilmesi için Türkçe öğrenmesi gerekiyor. İşte bu kapsamda UNHCR ile Türk Hükümeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından uygulanmakta olan programı keşfetmiş. 9 aylık program kapsamında öğrenciler Türk dili kurslarına katılıyor ve giderleri için de aylık bir ödemeden faydalanıyorlar. Bu kurslar İstanbul’da dört merkezde veriliyor: İstanbul, Sabahattin Zaim, Aydın ve Fatih Sultan Mehmet üniversiteleri. Programın amacı, öğrencileri yüksek öğrenime hazırlamak. Program dil eğitimi dışında, öğrencilerin üniversite başvurularını desteklemek üzere sayısal dersleri de kapsıyor.


Ammar

Büyük hayalleri olan tek öğrenci Ammar değil; yapay zeka, uçak mühendisliği, İngiliz edebiyatı ve daha pek çok alanda eğitim görmek isteyen başkaları da var. Hepsi de yeni bir hayata adım atmak istiyor; bazısı bunu yeni iş imkanları yoluyla gerçekleştiriyor. AB tarafından desteklenen ve Şişli Belediyesi ile birlikte yürütülen diğer bir UNHCR projesi kapsamında sağlık sektöründe istihdam edilmek isteyen Suriyeliler eğitiliyor. Vesen eğitimin üçüncü haftasında; hastanelerdeki sağlık birimlerini ve özgeçmiş hazırlamayı öğreniyor. "Suriye'de çalışmadım ama bu ülkeye hizmet etmek istiyorum" diyor. Bu kursu duyduktan sonra hayata dair planları değişmiş. Bir kızı olan Vesen ev hanımı bir anne olarak kalmayı planlarken şimdi şunları söylüyor: "Ama sonra bu kursu duyunca yeni beceriler öğrenerek çalışmayı düşündüm. Hastanede ya da bir sağlık merkezinde çalışabilirim."

kurs

kurs 1

Ülkedeki mültecilere ve yerel halka süratli bir şekilde finansman sağlanması için 2016'da kurulan "Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı"nın (FRİT) öncelikli sektörlerinden birisi eğitim.  Mali Yardım kapsamında Dünya Bankası ve Alman Kalkınma Bankası (KfW) ile toplam değeri 405 milyon Avroya varan projelerle, en az 185 yeni okul yapılacak. Programın odaklandığı başlıca konulardan birisi Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonları; bu çerçevede AB, 300,000'i aşkın Suriyeli çocuğa dil eğitimi verirken 5,600 Türkçe dil öğretmeninin istihdam edilmesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. AB ayrıca üniversite eğitimine zaten başlamış olan genç  Suriyelileri, çalışma ortakları olan UNHCR, DAAD ve SPARK ile yürütülen burs programları ile destekliyor. 2016'dan bu yana AB, 21 ilde 724 öğrenciye burs desteği sağladı. AB fonları sayesinde 1,765 öğrenci eğitime hazırlamaya yönelik hazırlık kurslarından faydalandı. Ayrıntılı bilgi için bakınız:

https://www.avrupa.info.tr/en/eu-response-refugee-crisis-turkey-710

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news_corner/migration_en

www.unhcr.org/tr

 

çiçek