Statement by President von der Leyen after the special College meeting on 8 January 2020

8 Ocak 2020 günü düzenlenen Komisyon Üyeleri Heyeti özel toplantısı sonrası Başkan Von der Leyen tarafından yapılan açıklama

08.01.2020 Çar - 14:54

8 Ocak 2020 Brüksel

Hepinize günaydın,  
Bu sabah Komisyon Üyeleri Heyeti Irak, İran, genel olarak Orta Doğu ve Libya'daki gerilimler sonucu ortaya çıkan durumu görüşmek üzere bir araya geldi.  

Halen de gelişmeleri takip ediyoruz.

Bu sabah Ukrayna uçağının düşmesi sonucu sevdiklerini yitiren herkese en derin taziyelerimi iletmek isterim. Bu noktada artık havacılık güvenlik uzmanlarının, kazanın sebebini araştırarak bu korkunç trajediyi aydınlatmalarını bekliyoruz.  

Mevcut kriz sadece bölgeyi değil hepimizi derinden etkilemektedir. Artık diyalog ortamına zemin hazırlamak üzere silahlar susmalıdır.  

Görüşmelerin yeniden canlandırılması için her şeyi yapmak üzere çağrıda bulunuldu. Ne kadar çabalasak yeridir.
Avrupa Birliği'nin kendince sunacak çok şeyi vardır.  

Mevcut gerilimin azaltılması için bölgedeki ve daha geniş alandaki birçok aktörle zamana direnen ilişkiler kurduk.  

Yüksek Temsilci ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell'den, bugün Komisyon Üyeleri Heyeti toplantısında gelişmelere ve yürüttüğü temasların yanı sıra bugüne kadar atılan adımlara ilişkin bilgi vermesini istedim. Sizlere daha fazla bilgi vermeye devam edecek.

Orta vadede JCPoA’nın koordinatörü olarak [siz] Josep Borrell, İran nükleer anlaşmasının muhafazası için tüm katılımcılara ulaşmak adına hiçbir çabadan kaçınmayacaksınız.
Bunun yanında Komisyon Üyeleri heyeti, mevcut krizin Avrupa Birliği üzerinde yaratabileceği olası sonuçları de analiz etti. 

Mesela bu bölgelerde ulaştırma, enerji veya komşuluk bölgesi ve göç konularının yanı sıra ekonomik kalkınma, istikrar ve yeniden inşa gibi konularda da Avrupa Birliği [çalışmalar] yapıyor. Avrupa Birliği, bu bölgede bu konulara kararlı bir şekilde angaje olduğu için sesi duyuluyor.

Olabildiğince etkin bir şekilde çalışabilmemizi sağlamak adına bu konunun iç ve dış boyutlarına da kapsamlı bir şekilde eğildik.

Sizlerin de bildiği gibi şimdi Londra’ya gidiyorum ve bu öğleden sonra Başbakan Boris Johnson ile bir araya geleceğim. Elbette İran ve Irak’taki durum da ele alacağımız konulardan biri olacak.
Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasında, hem ekonomik hem de güvenlik konuları perspektifinden menfaatlerimizin savunulup kuvvetlendirilmesine imkân verecek yeni bir ortaklığın kurulması ortak çıkarımızadır.

Şimdi sözü Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısına bırakmak istiyorum.