EU to host third Brussels Conference on Supporting the Future of Syria and the Region

AB, Suriye'nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi konulu Üçüncü Brüksel Konferansına ev sahipliği yapacak

27.09.2018 Per - 14:15

Brüksel, 27/09/2018

 

Avrupa Birliği, 2019 yılı Mart ayının son haftasında Suriye'nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi konulu Üçüncü Brüksel Konferansını düzenleyecek. Konferansın düzenleneceğine dair duyuru, Çarşamba günü Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73üncü oturumu marjında, AB ev sahipliğinde düzenlenen ve çok sayıda dışişleri bakanı ve uluslararası STK temsilcisinin katıldığı Suriye krizi konulu üst düzey bakanlar toplantısında yapıldı. 

Kapanışını İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides’in yaptığı toplantıya başkanlık eden Federica Mogherini şunları söyledi: "Önümüzdeki sene Mart ayının son haftasında, Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi başlıklı üçüncü bir Brüksel Konferansı düzenleme niyetimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Umuyorum ki, o gün geldiğinde ilerleme kaydetmiş ve ümit ettiğimiz siyasi süreç için uluslararası ve bölgesel desteği bir araya getirip harekete geçirebilecek bir duruma gelmiş oluruz.

Mogherini sözlerine şunları da ekledi: "Geçen ilkbaharda düzenlemiş olduğumuz Brüksel II Konferansı, Suriye halkı için insani yardım desteği sağlanması adına yaşamsal bir önem arz etmekteydi. Şu an itibariyle vermiş olduğumuz sözlerin %95’iniş yerine getirmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki sene konferansımızın, BM himayesinde yapılacak çalışmalara bağlı olarak, daha ziyade siyasi desteğe ve müzakerelere eşlik edecek desteğin harekete geçirilmesine odaklanmasını umut ediyoruz. Ama bir de Konferansımızın sahneyi Suriye toplumunun en iyi bölümlerine bırakacağı bir Suriye Haftası olmasını da ümit etmeliyiz."

Mogherini’nin tüm konuşması için: buradan ulaşabilirsiniz.

Komisyon Üyesi Stylianides konuya ilişkin şunları söyledi; "Karşı karşıya olduğumuz bir numaralı mesele korumadır. Bu durum özellikle de 5.5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülkeler için geçerlidir. Bu ülkeler [krize verilen] insani karşılığın temel direkleridir. Kapsayıcı ve uygulanabilir bir siyasi çözüm olmaksızın, insanlar yerlerinden olmaya ve ıstırap çekmeye devam edecektir. En önemli önceliğimiz krizden etkilenen, Suriye içerisindeki 13 milyon insanın artan ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Suriye'deki insani karşılığın ön saflarında yer almaya devam etmemiz ve 2017 ve 2018 Brüksel Konferanslarının çizdiği yoldan ayrılmamamız büyük önem taşımaktadır".

Komisyon Üyesinin konuşmasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.        

Avrupa Birliği, müzakere edilmiş nihai bir siyasi çözüme ulaşılması ve tüm Suriyeliler için parlak bir geleceğin koşullarının yaratılması amacıyla her türlü siyasi ve insanı yardım aracını Suriye halkının hizmetine sunmayı sürdürecektir. AB, çatışmanın başlamasından bu yana Suriye'de ve komşu ülkelerde yaşayan Suriyeliler için sağladığı insani yardım ile kalkınma, ekonomi ve istikrar alanlarında sağlanan yardımlardan oluşan 10.8 milyar Avro'yu kolektif biçimde harekete geçirmek suretiyle Suriyelilere destek veren en büyük donör olmayı sürdürmektedir.