Turkey: Summit relaunches open and constructive dialogue

AB-Türkiye Liderler Toplantısı açık ve yapıcı diyaloğu yeniden başlatıyor

28.03.2018 Çar - 15:05

27/03/2018

 

26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen AB-Türkiye Liderler Toplantısı'nda Avrupa Birliği-Türkiye ortaklığının sahip olduğu potansiyeli harekete geçirme perspektifiyle, Avrupa Birliği Türkiye ile diyalogu sürdürmeye ve mevcut güçlüklerin aşılması için birlikte çalışmaya hazır olduğunu bir defa daha teyit etti. 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov’un ev sahipliğinde 26 Mart günü düzenlenen ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Konsey Başkanı Donald Tusk ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Liderler Toplantısı'nda enerji, güvenlik, terörle mücadele ve göç yönetimi alanında işbirliği ile AB’nin Türkiye’deki mültecilere yönelik yardımı, gündemdeki konular oldu.

Her iki taraf da farklı düşündükleri konularda açık davranırken, AB ile Türkiye arasındaki ortak noktalar vurgulandı.

Başkan Juncker: “Bizleri bölen değil, bizleri bir araya getiren konular ve hedeflerden konuşmalıyız. Ortak güçlükleri yalnızca ve yalnızca el ele verirsek aşabiliriz; bu sebeple Türkiye ve Avrupa birlikte hareket etmelidir,” diye konuştu.

Başkan Juncker, sözlerine şunları da ekledi: “Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin gerçek bir stratejik ortağı olmasını istiyoruz ve stratejik ortaklar arasında, bizleri birbirinden ayıran değil bir araya getiren [unsurları] derinleştirmek adına, diyalog kanallarının her zaman için nasıl açık tutulması gerektiğini de bilmemiz gerekiyor.”

Başkan Juncker, Türkiye ve AB arasındaki dayanışma ile Avrupa Birliği’nin ülkedeki mültecilere dönük dayanışmasının somut bir ifadesi olarak, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı’na (the Facility for Refugees in Turkey) vurgu yaptı. Türkiye, 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mali Yardım Programının devreye girişinden iki yıl sonra Mart ayının başında Komisyon, ilk dilimin 2017 sonunda tümüyle taahhüde ve sözleşmeye bağlanmasını müteakip ikinci 3 milyar Avroluk dilimin harekete geçirilmesini teklif etti. (Commission proposed to mobilise the second €3 billion tranche).

Birçok alanda stratejik ortak olan AB ve Türkiye, ilişkilerini iyileştirmek üzere birbirleriyle konuşmaya devam edecek. Türkiye hukukun üstünlüğüne saygı konusunda durumunu ve AB üyesi devletlerle ilişkilerini iyileştirmeyi taahhüt etti. AB liderleri, bölgedeki istikrar ve güvenliği tehlikeye sokması nedeniyle Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ve Ege Denizi’nde attığı yasa dışı adımları kınayan 23 Mart 2018 tarihli Avrupa Birliği Konsey Kararlarını (European Council conclusions) bir defa daha teyit ederek, özellikle Yunanistan ve Kıbrıs’la olan ilişkilerin iyileştirilmesinin taşıdığı önemi vurguladı.

Başkan Tusk ayrıca başta Afrin’deki durum olmak üzere, Türkiye’nin Suriye’deki adımlarından duyulan endişeleri de ifade etti ve “sivillerin korunması ve tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardımların ulaştırılması konusunda Türkiye’nin sorumluluğunu hatırlattı.”

Ayrıca bakınız:

Council of the EU page: EU-Turkey leaders' meeting in Varna (Bulgaria)

Remarks by President Juncker at joint press conference, following the EU-Turkey Leaders' Meeting in Varna, Bulgaria (26/03/2018)

Remarks by President Donald Tusk following the EU-Turkey leaders' meeting in Varna