central asia map

AB ve Orta Asya Ülkeleri Yüksek Düzeyli Siyasi ve Güvenlik Diyalog Toplantısını Gerçekleştirdi

11.07.2018 Çar - 13:24

Aşkabat, 9 Temmuz 2018

Avrupa Birliği ve Orta Asya Ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan Cumhuriyet, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan arasındaki Yüksek Düzeyli Siyasi ve Güvenlik Diyalog Toplantısınının 9. oturumu, 9 Temmuz 2018 tarihinde Türkmenistan’ın Aşkabat kentinde gerçekleştirildi. Oturuma Afganistan da, Diyalog Toplantısının özel konuğu olarak davet edildi.

Yüksek Seviyeli Diyaloğun yıllık toplantıları, güvenliği odağına alarak, Merkez Asya ve çevresindeki geniş düzeydeki gelişmelerle ilgili olarak görüş alışverişinin yapılması ve işbirliğinin artırılması için bir fırsat sunuyor.

Bu yılki toplantı, Kazakistan’ın Astana kentinde 15 Mart’ta düzenlenen Orta Asya Liderler Zirvesinin de gösterdiği gibi, iç reform süreçleri  ve bölgesel işbirliğinde yakalanan olumlu ivme başta olmak üzere, Orta Asya’da önemli değişimlerin yaşandığı bir tarihte gerçekleşti. Diyalog toplantısına katılanlar, yeni bölge dinamiklerinin, AB, Orta Asya ve Afganistan arasında işbirliği için ek fırsatlar oluşturduğu konusunda mutabık kaldılar. AB de, 2019 yılında kabul edileceği öngörülen yeni Orta Asya stratejisine dair ana yönelimleri katılımcılara sundu.

20-22 Haziran tarihlerinde Duşanbe’de düzenlenen ve Kalkınmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Neven Mimica’nın da katıldığı Uluslararası Su ile Sürdürülebilir Kalkınma Konferansının ardından, Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısına katılanlar, güvenlik, güven oluşturma ve kriz önleme bakımından geniş dolaylı etkileri ışığında, su kaynaklarının ve çevrenin yönetilmesine yönelik bölgesel işbirliği olasılıklarını masaya yatırdılar. Katılımcılar, Ağustos ayında Aşkabat kentinde düzenlenecek olan Aral Denizi’ni Kurtarmaya Yönelik Uluslararası Fon Zirvesinin (IFAS) ve 8 Kasım 2018 tarihinde Londra’da düzenlenecek olan Uluslararası Orta Asya’da Nükleer İyileştirme Bağışçı Konferansının önemini vurguladılar.

3-4 Mayıs tarihlerinde Duşanbe’de düzenlenen Yüksek Düzeyli Uluslararası Terörle Mücadele ve Şiddete Dayalı Köktenciliğin Önlenmesi Konferansı ve Taşkent’te 11-12 Haziran tarihlerinde düzenlenen Teröre Yol Açan Şiddete Dayalı Köktencilik ve Radikalleşmenin Önlenmesinde Gençliğin Önemi Konferansının ardından katılımcılar, terörle mücadele ve şiddete dayalı köktenciliği tartıştılar. Yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır güvenliğiyle ilgili son gelişmeleri ve bu alanlarda daha güçlü işbirliğinin sağlanması için bazı olasılıkları masaya yatırdılar.

Diyalog Toplantısı aynı zamanda, bölgesel bağlanırlık konusunda görüş alışverişinde bulunulması için bir fırsattı. AB, Avrasya bağlanırlığına ilişkin yakında oluşturulacak AB Stratejisinin ana yönelimlerini tanıttı ve eşit ve dengeli büyüme, daha dirençli toplumların oluşturulması, daha güçlü işbirliğinin sağlanması ve kural temelli küresel bir düzenin kurulması için sürdürülebilir bağlanırlığın önemine vurguda bulundu.

Afganistan Gündemli Taşkent Konferansı: Barış Süreci, Güvenlikte İşbirliği ve Bölgesel Bağlanırlık adlı toplantının sonuçlarına ek olarak katılımcılar, Afganistan’da barış ve kalkınmanın desteklenmesinde Orta Asya ülkelerinin gösterdiği hazırlıklı tutumu övgüyle karşıladılar. AB-Orta Asya işbirliğinin ilgili boyutlarının Afganistan’a yönelik çalışmaları kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunda görüşlerini paylaştılar.

Katılımcılar, bu yıl Brüksel’de yapılacak AB-Orta Asya Bakanlar toplantısını ilgiyle beklediklerini ifade ettiler.

Toplantı, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Sn. Vepa Khadjiev tarafından, Sn. Jean-Christophe Belliard ve Avrupa Dış Faaliyet Servisinin Yardımcı Siyasi İşler Genel Sekreterinin başkanlığında gerçekleştirilmiştir.