fbpx AB/Türkiye: Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ikili ilişkilerde ileriye dönük adımları görüştü | AB Türkiye
Vice-President Josep Borrell

AB/Türkiye: Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ikili ilişkilerde ileriye dönük adımları görüştü

22.01.2021 Cu - 12:54

Brüksel, 21/01/2021 - 19:48

Basın Açıklamaları

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Perşembe günü Brüksel’de görüşmelerde bulundu.

Görüşmeler, Aralık ayında AB Konseyi tarafından ortaya konulan çerçevede AB-Türkiye ilişkilerinin değerlendirilmesinin yanı sıra AB-Türkiye ilişkilerinin merkezinde yer alan Doğu Akdeniz’deki duruma  odaklanarak ileriye dönük adımların ele alınması için bir fırsat sunmuştur.

Aralık ayında gerçekleştirilen AB Konseyi, Yüksek Temsilci ve Komisyonu, AB-Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin mevcut durumu ve bu alanlarda nasıl ilerleneceğine dair seçenekler ve araçlar konusunda bir rapor sunmaya davet etmiştir.

Değerlere ve ilkelere bağlı, işbirliğine dayalı ve karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkinin geliştirilmesi, Avrupa Birliği’nin stratejik menfaatinedir. J.Borrell ve M. Çavuşoğlu arasındaki görüşme, bu yönde ilerleme kaydedilmesi amacı ile samimi, içten ve kapsamlı bir görüş alışverişine imkân sağlamıştır.