fbpx Afganistan: Uluslararası toplumun son gelişmelere ilişkin ortak açıklaması | AB Türkiye
Afghanistan: Joint statement of the international community on the latest developments

Afganistan: Uluslararası toplumun son gelişmelere ilişkin ortak açıklaması

16.08.2021 Pt - 12:47

Afganistan konusunda ilk olarak belirtilen ülkeler tarafından yayınlanan ortak açıklama metni aşağıdadır: Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Belçika, Burkina Faso, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Fildişi Sahili, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Estonya, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Mikronezya Federal Devletleri, Fiji, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Gana, Yunanistan, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kosova, Letonya, Liberya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Marshall Adaları, Moritanya, Karadağ, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Nijer, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Panama, Paraguay, Polonya, Portekiz, Katar, Kore Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti, Romanya, Sierra Leone, Slovakya, Slovenya, İspanya, Surinam, İsveç, Togo, Tonga, Uganda, Birleşik Krallık, Ukrayna ve Yemen.

“Kötüleşen güvenlik durumu ışığında, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı uyrukluların ve Afganların güvenli ve düzenli bir şekilde ayrılmasını destekliyor, bunun için çaba sarf ediyor ve tüm tarafları bu duruma saygı göstermeye ve kolaylaştırmaya çağırıyoruz. Afganistan çapında yetkili konum ve makamlarda bulunanların, insan hayatı ve mallarının korunması ile güvenlik ve kamu düzeninin derhal eski haline getirilmesi doğrultusunda sorumluluğu ve hesap verme mesuliyeti bulunmaktadır.

Ülkeden ayrılmak isteyen Afganların ve yabancıların ayrılmasına izin verilmelidir; yollar, havalimanları ve sınırlar açık tutulmalı ve sükûnet muhafaza edilmelidir.

Afgan halkı emniyetli, güvenli ve insan onuruna yaraşır bir hayat sürmeyi hak ediyor. Uluslararası toplum olarak bizler, onlara bu doğrultuda yardım etmeye hazırız.”