fbpx Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruları Başladı | AB Türkiye
a crew of journalist

Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruları Başladı

08.07.2019 Pt - 17:09

Avrupa Birliği tarafından her yıl düzenlenen Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri için Batı Balkanlar ve Türkiye'den araştırmacı gazetecilik yazıları için başvurular başladı.

Başvuru sahipleri 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında yayınlanmış olan, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, görevin kötüye kullanılması ile temel haklar, yolsuzluk ve organize suçlarla ilgili   araştırma yazılarıyla yarışmaya katılabilecek.

Her ülkede ödül için 2019 yılında (2018'deki çalışmalardan ötürü) 10.000 Avro fon ayırılmıştır.  Birinciye 5.000 Avro, ikinciye 3.000 Avro ve üçüncüye 2.000 Avro ödül verilecektir.

Her ülkede resmi dilde, azınlık dilinde ya da uluslararası dillerde gazeteciliğin her alanında (yazılı, internet, radyo ve TV) medyada basılan ya da yayımlanan çalışmalarıyla bireysel ya da grup olarak gazeteciler başvurabilirler.  

Yarışmaya başvurabilecek yazıların 2018 takvim yılında yazılı, internet, radyo ve TV medya organlarında haber edilmiş olması gereklidir.

Batı Balkanlar ve Türkiye'de düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü'nün amacı araştırmacı gazetecilerin üstün başarılarını ödüllendirmek ve desteklemek ve aynı zamanda Batı Balkanlar ve Türkiye'de nitelikli gazeteciliği daha görünür hale getirmektir. 

Ödüller, Batı Balkanlar ve Türkiye'de devam etmekte olan bölgesel düzeydeki AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü'nün devamı, ve Balkan Araştırmacı Gazeteciler Bölgesel Haber Ağı ile yedi medya kuruluşunun ortaklığıyla yürütülmekte olan" Batı Balkanlar ve Türkiye'de Nitelikli Haber ve Bağımsız Gazeteciliğin Güçlendirilmesi" projesinin bir parçası niteliğindedir. Konsorsiyum üyesi olarak Bağımsız Gazeteciler ve Medya Çalışanları Sendikası yarışmanın Makedonya ayağına ilişkin faaliyetleri koordine edecektir.

Projede yer alan ortakların tümü basın özgürlüğü alanında önemli deneyime sahip, yerel ve uluslararası alanda tanınan güçlü bağımsız medya örgütleridir.

Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülü jüri heyeti bazıları proje konsorsiyumu üyesi olan medya uzmanlarından oluşmaktadır. Diğerleri konsorsiyum üyelerinin kapsamlı ağ projelerinden davet edilen editörler, akademisyenler ve başarılı gazetecilerdir. 

Başvurular için son tarih 17 Temmuz 2019'dur.

http://birn.eu.com/news-and-events/calls-open-for-eu-investigative-journalism-award/