The European Union will step up efforts towards a peaceful and political solution in Libya

Avrupa Birliği, Libya’da barışçıl ve siyasi bir çözüm doğrultusundaki çabalarına hız veriyor

08.01.2020 Çar - 18:26

08/011/2020, Basın duyurusu

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel Yüksek Temsilci Josep Borrell ile birlikte, bugün Brüksel’e gelen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez al-Sarraj’la bir araya geldi.

Libya’da tırmanan askeri [gerilimle] ilgili olarak taşıdıkları endişeyi ifade eden başkan Michel, Libya krizinin çözümünün askeri [yöntemlerle] olmadığını, Libya’yı barış ve istikrara yaklaştıracak tek yolun, siyasi bir süreç olduğunu vurguladı. Gelecekleriyle ilgili kararları alacak olanlar, Libyalıların kendileri olmalıdır. 
Avrupa Birliği, barışçıl ve siyasi bir çözüm doğrultusundaki çabalara hız verecektir. 
Avrupa Birliği, Berlin sürecine ve Libya krizine kapsamlı bir siyasi çözüm bulunmasını amaçlayan tüm Birleşmiş Milletler inisiyatiflerine tam destek vermektedir.  
Yüksek Temsilci Borrell de dün yapılan bakanlar toplantısında da ele alındığı üzere adım atılmadan önce doğru koşulların yaratılması [gereğinin] taşıdığı önemi bir defa daha vurguladı.

Başkan Michel, kısa bir süre önce Türkiye ile Libya arasında [imzalanan] Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili Mutabakat Zabtı konusuna da değinerek Mutabakat Zabtının, üçüncü ülkelerin egemen haklarının ihlali anlamına geldiği; Deniz Hukuku’na uygun olmadığı ve üçüncü devletler açısından herhangi bir hukuki sonuç doğuramayacağı yönündeki AB pozisyonunu ifade etti.