Defence cooperation: Council adopts an implementation roadmap for the Permanent Structured Cooperation (PESCO)

Avrupa Birliği Savunma İşbirliği: Konsey Yapılandırılmış Daimi İşbirliğinin uygulanmasına dönük yol haritasını kabul ediyor

07.03.2018 Çar - 13:55

06/03/2018
Basın Duyurusu

 

6 Mart 2018 günü Konsey, Yapılandırılmış Daimi İşbirliğinin (PESCO) uygulanmasına dönük yol haritasını kabul etti.
 

Yol haritası, projelere ilişkin ve taahhütlerin belirli bir sırayla yerine getirilmesi dahil olmak üzere süreçler ve yönetişime ilişkin çalışmaların nasıl yapılandırılacağına dair rehberlik ve stratejik yönlendirme sunmaktadır.  
 

Bu çerçevede, yol haritası, katılan üye devletlerin karşılıklı olarak bulundukları daha bağlayıcı taahhütleri nasıl yerine getireceklerine dair detayları içeren ulusal uygulama planlarının inceleme ve değerlendirme süreçlerine ilişkin bir takvim ortaya koymaktadır.   
 

Ayrıca ileriki dönemlerde uygulanabilecek projelere ilişkin bir takvimin yanı sıra Haziran 2018   sonuna kadar Konsey tarafından kabul edilecek projelere dair ortak yönetişim kuralları dizisinin başlıca ilkelerini de belirlemektedir.  
 

Konsey, Aralık 2017'de üzerinde siyasi mutabakata varılan 17 işbirliği projesinin ilk listesini resmi olarak belirleyen bir kararı da kabul etmiştir. Projeler savunma alanında eğitim, beceri geliştirme ve operasyonel hazırlıklı olma konularını kapsamaktadır. 

PESCO'ya katılan 25 üye devlet şunlardır: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, İspanya ve İsveç.

Council recommendation concerning a roadmap for the implementation of PESCO (PDF)

Council decision establishing the initial list of collaborative projects to be undertaken by PESCO (PDF)

Defence cooperation: Council establishes Permanent Structured Cooperation (PESCO), with 25 member states participating (press release, 11/12/2017)

Overview of first collaborative PESCO projects

Q&A on permanent structured cooperation

EU cooperation on security and defence (background information)

Factsheet on permanent structured cooperation (EEAS)

Visit the website

 
 
 
 
 

Press contacts

Virginie Battu +32 2 281 53 16 / +32 470 18 24 05