eu_tr

Avrupa Konseyi Kararları, 28 Haziran 2018

29.06.2018 Cu - 12:42

29/06/2018 Brüksel
Basın Bildirisi

Yasadışı göçü engellemeye yönelik AB’nin aldığı önlemler sonuç verdi: Ekim 2015’te zirve yapan yasadışı geçişlerde %96 düşüş görüldü. Dün gece AB liderleri, insan kaçakçılığı ve göç akışlarını azaltmaya yönelik ek önlemler alınması konusunda mutabakat sağladı. Türkiye’ye yönelik kararlar için:

 

  • Doğu Akdeniz rotasıyla ilgili olarak, AB-Türkiye Anlaşmasının tam olarak yürürlüğe girebilmesi, Türkiye’den yeni geçişlerin engellenmesi ve akışların durdurulmasına yönelik olarak ek çaba sarf edilmelidir. AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması ve ikili geri kabul anlaşmaları, hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm Üye Ülkelere eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Geri kabulün daha hızlı gerçekleştirilmesi ve yeni deniz ve kara rotalarının oluşumunun engellenmesi için acil olarak ek çaba gösterilmelidir. Batı Balkanlar bölgesindeki ortaklarla işbirliği ve onlara verilen destek, göç akışları üzerine bilgi alışverişinin sağlanması, yasadışı göçün engellenmesi, sınır koruma kapasitesinin artırılması ve geri dönüş ve geri kabul prosedürlerinin iyileştirilmesi için kilit önem arz etmektedir. Batı Akdeniz’de yakın zamanda görülen akışlar ışığında AB, başta İspanya olmak üzere, tüm Üye Ülkelerin, ve başta Fas olmak üzere tüm geçiş ve kaynak ülkelerin gösterdiği çabalara gerek mali, gerekse de başka türden destek sağlamaya hazırdır.
  • Avrupa Konseyi, Türkiye Mülteci Aracı’nın ikinci diliminin ödemesinin başlatılması ve aynı zamanda 11nci EDF rezervinden 500 milyon avronun AB Afrika Vakıf Fonuna devredilmesi yönünde karar almıştır. Üye Ülkelere ayrıca, yenilenebilmesi için AB Afrika Vakıf Fonuna ek katkı sunulması konusunda çağrıda bulunulmuştur.

 

Daha fazlası için (EN): European Council conclusions, 28 June 2018