Western Balkans: EU promotes Cultural Heritage Route

Batı Balkanlar: AB Kültürel Miras Güzergahını destekliyor

08.02.2018 Per - 21:34

06/02/2018

Avrupa Birliği ve Batı Balkanlar'ın paylaştığı ortak tarih ve zengin kültürel miras, AB - Batı Balkanlar Kültürel Miras Güzergahı kapsamındaki çeşitli girişimlerle yıl boyu keşfedilebilir. 

Bölgenin Avrupa'daki geleceğine dair güçlü AB kararlılığının ve Batı Balkanlar Stratejisinin bir parçası olarak, Avrupa Dış Eylem Birimi, Batı Balkanlar'ın zengin kültürel mirasını tanıtacak bir dizi girişim ve etkinliği kapsayan AB-Batı Balkanlar Kültürel Miras Güzergahının duyurusunu bugün yaptı.

AB Yüksek Temsilcisi/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Batı Balkanlar Avrupa'nın bir parçasıdır. Hepimiz aynı Avrupa ailesinin birer ferdiyiz. Ortak bir tarih ve kültürü paylaşıyoruz. Avrupa Birliği içerisinde aynı menfaatleri paylaştığımız gibi ortak bir geleceği de paylaşacağız".

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan sorumlu Komisyon Üyesi  Tibor Navracsics şunları söyledi; “Kültürel miras birbirimizden ve kendimizden bir şeyler öğrenmemize yardımcı olur. İnsanlar, toplumlar ve gelecek ile geçmiş arasında köprüler oluşturur. Bu nedenle, uyum ve birlik içerisinde, dirençli bir Avrupa'nın inşasında  kültürel miras anahtar rol oynamaktadır."

Avrupa Kültürel Miras Yılı olarak 2018, ortak tarih ve kimliğin desteklenmesinde Avrupa kültürel mirasının rolünü vurgulamak için bir fırsattır. Kültürün ayrıca ekonomik büyüme, turizm, kültürler arası diyalog ve yaratıcı sanayiler gibi Batı Balkanlar'ın Avrupa'ya entegrasyon süreci bakımından önemli olan faaliyet alanlarında da önemli etkisi bulunmaktadır.  

Bir dizi etkinlikler vasıtasıyla Kültürel Miras Güzergahı bölgeleri birbirine bağlamayı ve Avrupa Birliği'nin bölgede kültürün korunmasına olan desteğini vurgulamayı hedefler. Stratejide de ilan edildiği gibi AB bölgeyle kültürel bağlantılarını desteklemeyi sürdürecektir.

Bu kapsamda, Batı Balkanlar'ın kültürel mirasının korunmasına ve kültürel ve yaratıcı sanayilerin desteklenmesine yönelik çalışmalar yer alacaktır.