United Nations: Phone call between HR/VP Josep Borrell and Secretary-General António Guterres

Birleşmiş Milletler: Yüksek Temsilci/ Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile Genel Sekreter António Guterres arasındaki telefon görüşmesi

10.09.2020 Per - 18:53

Brüksel, 10/09/202
B
asın bildirisi

AB Yüksek Temsilcisi / Başkan Yardımcısı Josep Borrell, 10 Eylül 2020'de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme, bazı önemli konularda görüş alışverişinde bulunmak için bir fırsat teşkil etti. Yüksek Temsilci Borrell BM Genel Sekreterini özellikle son Libya ziyaretinin neticesi ve 27-28 Ağustos’ta gerçekleştirilen gayri resmi Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında Avrupa Birliği’nin Belarus ve Doğu Akdeniz’deki durumlara yönelik tepkisi konusunda bilgilendirdi.

Libya konusunda, Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı 21 Ağustos tarihli ateşkes duyurusunu memnuniyetle karşıladı ve kalıcı bir anlaşma için gereken koşulları yaratmanın önemini vurguladı. Ayrıca, BM önderliğinde yürütülen Berlin Sürecine ve siyasi sürecin canlandırılması, ateşkes uygulanması ve izlenmesi ve petrol ablukasının kaldırılması çabalarına AB’nin tam destek verdiğini ifade etti.


Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı, Belarus'taki siyasi ve insan hakları durumu ve barışçıl protestoculara karşı artan şiddetli baskı nedeniyle duyduğu endişeyi ifade etti. Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı ayrıca Belarus halkının temel özgürlüklerine saygı duyulmasının önemini ve Belarus makamlarının kapsayıcı bir ulusal diyalog içerisine girmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı ve BM Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de gerginliğin endişe verici biçimde tırmanması ve tek taraflı eylemlerin gerginliği ve tehlikeli ortamı daha fazla arttırma olasılığı üzerinde fikir alışverişi yaptı. Yüksek Temsilci tüm tarafların bir an evvel gerginliğin azaltılması için iyi niyetle hareket etmeleri ve istikrar ve uzun soluklu çözüme yönelik net bir yön belirlemeleri gerektiğini vurguladı.  

Görüşme sırasında ayrıca Sahel’deki durum ve Uluslararası Ceza Mahkemesi de ele alındı. Yüksek Temsilci Borrell Mahkemenin rolüne ve çalışmalarına tam ve sürekli desteğini dile getirdi.

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı yaklaşmakta olan 75. BM Genel Kurulu toplantısına katılmayı beklediğini ifade etti. Birleşmiş Milletlerin 75. kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu yıl da BM küresel meselelere çok taraflı çözümler için vazgeçilmez bir platform olmayı sürdürmektedir.