Statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini after her phone call with UNSE for Syria, Staffan de Mistura

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrasında Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından yapılan açıklama

06.09.2018 Per - 13:11

Brüksel, 04/09/2018

 

Suriye'deki çatışma milyonlarca insanın kuşatma altında yaşamasına ya da ülkeyi terk etmesine yol açarak, tarifi mümkün olmayan ıstıraplara sebep olmuştur. Son günlerde İdlib'de gerilimin artması ile yeni bir risk ile karşı karşıyayız. Bu gerilimin tırmanması engellenmelidir, aksi takdirde buna karar verenler ya da müsaade edenler tarih ve halkları nezdinde sorumlu olacaktır.

İdlib'de gerçekleştirilecek bir askeri harekât bölgede yaşayan üç milyonu aşkın sivilin hayatını tehlikeye atarak yeni bir insani trajediye yol açabilir. Olası bir kimyasal silah kullanımı, insan hayatı ve insani şartlar bakımından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Üstelik İdlib ilinde meydana gelebilecek geniş çaplı askeri bir harekât, istikrarsız bir bölgede zaten tehlike arz eden bu çatışmayı daha da tırmandırabilir.

İdlib, Astana garantörlerinin korumayı taahhüt ettikleri, Suriye'de kalan tek çatışmasızlık bölgesidir. Avrupa Birliği Astana garantörlerini, taahhütlerine uygun hareket ederek sivillerin korunmasına öncelik vermeye davet etmektedir. Sivillerin can güvenliğinin yanı sıra insani erişimin kesintisiz, güvenli ve sürdürülebilir biçimde sağlanması için gerekli tüm tedbirler alınmalıdır.     

Avrupa Birliği olarak, bugün de telefonla görüştüğüm BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın, Suriye'de kapsayıcı güven veren ve sürdürülebilir bir siyasi çözüm elde etmek üzere sarf etmekte olduğu çabaları desteklemeyi sürdürüyoruz. Çatışmayı çözüme kavuşturabilecek yegâne unsur BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı Kararı ve Cenevre Tebliği uyarınca Suriye halkının özgürlüğü ve haysiyetine saygı gösteren bir siyasi süreçtir.