Brexit: European Commission recommends sufficient progress to the European Council (Article 50)

Brexit: Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyine Yeterli İlerleme Tavsiyesinde Bulundu (50. Madde)

08.12.2017 Cu - 21:18

Brüksel, 8 Kasım 2017

Avrupa Komisyonu bugün Avrupa Konseyine (50. Madde), Birleşik Krallıkla 50. madde müzakerelerinin birinci aşamasında yeterli ilerleme sağlandığı yönünde sonuç bildirimi yapılması yönünde tavsiyede bulundu.

Şimdi ise 15 Aralık 2017'de yeterli ilerleme sağlandığına dair karar verip müzakerelerde ikinci aşamaya geçilip geçilmeyeceği Avrupa Konseyinin (50. Madde) inisiyatifine kalmış durumda.

Komisyonun değerlendirmesi, bugün Başbakan Theresa May'in, Başkan Jean-Claude Juncker ile yaptığı bir toplantı esnasında desteklediğini açıkladığı ve Komisyon müzakerecilerinin ve Birleşik Krallığın mutabık kaldığı Ortak Rapora dayanmaktadır.

Komisyon, 29 Nisan 2017 tarihli Avrupa Konseyi Tavsiyeleri'nde belirtildiği üzere her üç öncelikli alanda, yani İrlanda / Kuzey İrlanda ile diyalogda ve finansal anlaşmada yeterli ilerleme sağlandığı konusunda tatmin olduğunu dile getirmiştir.  Komisyonun görevlendirdiği müzakereci, Birleşik Krallık'ta yaşayan vatandaşların yaşam kararlarının korunacağına dair güvenceler verdi.  Birleşik Krallık'ta yaşayan AB vatandaşlarının ve AB27'de yaşayan AB vatadandaşlarının hakları, Birleşik Krallığın AB'yi terk ermesi sonucunda sabit kalacaktır. Komisyon ayrıca, Birleşik Krallık'ta yaşayan AB yurttaşları için idari prosedürlerin kolay ve düşük maliyetli olması için gerekli önlemleri almıştır.

Finansal mutabakatla ilgili olarak Birleşik Krallık, AB28 tarafından verilen taahhütlerin, Birleşik Krallık da dahil olmak üzere AB28 tarafından karşılanacağını kabul etmiştir.

İrlanda ve Kuzey İrlanda arasındaki sınır konusu noktasında Birleşik Krallık, İrlanda adasının özel durumunu da kabul ederek, sert sınır konusunda son derece önemli taahhütlerde bulunmuştur.

Komisyon üyesinin değerlendirmesinin tüm ayrıntıları için Komisyon'un, Birleşik Krallık'la olan Müzakerelerine Dair İletişiminin Durumu'na başvurabilirsiniz.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker şöyle konuştu:  "Bu zorlu bir müzakereydi ancak önümüzdeki ilk eşiği aşmayı başardık. Birleşik Krallık ile adil bir anlaşmaya vardığımızı düşünüyorum. Şayet 27 ülkemiz de değerlendirmemize katılıyorsa, Avrupa Komisyonu ve Baş Müzakerecimiz Michel Barnier, müzakerelerimizin ikinci aşamasının çalışmalarına hemen başlamaya hazırdır.  Avrupa Parlamentosunun da, Geri Çekilme Anlaşmasını onaylama gerekliliği dolayısıyla, süreç içinde Avrupa Parlamentosunun da konuyla ilgili kalmasını sağlayacağım.

Avrupa Komisyonu'nun Baş Müzakerecisi Michel Barnier ise şu ifadelerde bulundu:  "Komisyonun değerlendirmesi, öncelikli her üç alanda kaydedilen, gerçek ve mevsuk ilerlemeye dayalıdır.  Bu konularda mutabık kalarak ve geçmişle barışarak, artık ileriye gidebilir ve güven ve itimat çerçevesinde gelecekteki ilişkimizi müzakere edebiliriz.

Sonraki adımlar: Avrupa Konseyi (50. Madde) yeterli ilerleme kaydedildiğini düşündüğü takdirde, Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık hükümetinin müzakerecileri, Avrupa Birliği Anlaşmasının 50. Maddesine ve diğer geri çekilme konularının sonuçlanma durumlarına dayalı olarak Geri Çekilme Anlaşması hazırlıklarına başlayacaktır.  28 Nisan 2017 tarihli Yönergeler ve Üye Ülkelerin Komisyon'un değerlendirmesine onay vermesi düşünülerek Komisyon, herhangi bir geçiş düzenlemesi üzerinde çalışmaya başlamak konusunda hazır olup, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık arasındaki gelecekteki ilişkiler üzerine açıklaycı müzakerelerin konuşulması hususunda göreve hazırdır.

Arka Plan

29 Mart 2017'de tarihinde Birleşik Krallık, TEU'nun 50. maddesi çerçevesinde Avrupa Birliği'nden çekilmek istediğini Avrupa Konseyine tebliğ etmiştir.  29 Nisan 2017'de ise Avrupa Konseyi (50. madde), bir dizi siyasi kriter kabul etmiştir.  22 Mayıs 2017 tarihinde ise Genel İşler Konseyi (50. madde), Avrupa Konseyine, Birleşik Krallık'la müzakerelere başlamak için onay verdi ve müzakerenin yürütürlebilmesi için bir dizi direktif kabul etti.

29 Mart 2019 öncesinde, Avrupa Parlamentosu'ndan izin alınıp bunun Birleşik Krallık'ın kendi süreçleri çerçevesinde onay verilmesine dair yeterli süre verilerek, Geri Çekilme Anlaşmasının 2018 son baharına kadar sonlandırılması bekleniyor.

Daha fazla bilgi için:

Avrupa Komisyonu'ndan Avrupa Konseyine gönderilen ileti (50. Madde)

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık Hükümetinin Müzakerecilerinin Ortak Raporu

Vatandaş Haklarıyla ilgili olarak AB/Birleşik Krallığı'nın yayınladığı ortak tablo

29 Nisan 2017 tarihli Avrupa Konseyi Esasları

22 Mayıs 2017 tarihli Konsey Esasları

20 Ekim tarihli Avrupa Konseyi sonuçları