Brussels to host third Conference on Supporting the Future of Syria and the Region

Brüksel Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek konulu Konferansın Üçüncüsüne Ev Sahipliği Yapıyor

02.02.2019 Ct - 10:35

01/02/2019 - 23:33

Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletlerle birlikte 12-14 Mart 2019 tarihlerinde "Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek" konulu Brüksel III Konferansına ev sahipliği yapacak. Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, bugün Bükreş'te toplanan AB Dışişleri Bakanları enformel Toplantısının (Gymnich) ardından düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin bir duyuru yaptı.

Yüksek Temsilci şunları söyledi; "BM'nin yeni Suriye Özel Temsilcisi [Geir Pedersen]ile bu konferanstan yalnızca uluslararası gündemin ve Avrupa gündeminin olabildiğince üst sıralarında tutmak istediğimiz insani bir taahhüt olarak değil aynı zamanda Suriye'de siyasi bir geçişişi desteklemek ve BM'nin bu anlamdaki rolü bakımından nasıl yararlanabileceğimizi görüştük." 

Brüksel Suriye Konferanslarının kapsayıcı amacı, Suriye halkını desteklemek ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı Kararı uyarınca, Suriye krizine kalıcı bir çözüm bulmak üzere yürütülen çalışmalar bağlamında uluslararası toplumun desteğini harekete geçirmektir.   

Önceki iki konferansta olduğu gibi Brüksel III de, Suriyeliler ve hem ülke içerisinde hem de bölgedeki Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan toplumları etkileyen en kritik insani ve dirençliliğe ilişkin meseleler masaya yatırılacaktır. Konferans aynı zamanda, Suriye'nin komşuları Lübnan, Ürdün ve Türkiye'nin yanı sıra Irak ve Mısır'a uluslararası toplumun, siyasi ve mali desteğini bir kez daha yineleyecektir. Brüksel III, Suriye ve bölge için 2019'da taahhütlerin ortaya konulduğu başlıca etkinlik olacaktır.  

Konferans, Suriyeliler, bölge, uluslararası STÖ'ler ve sivil toplum örgütlerine öncekilerden daha çok yer ayıracaktır.