Roadmap For A More United, Stronger And More Democratic Union

Daha Birleşmiş, Daha Güçlü Ve Daha Demokratik Bir Birlik İçin Yol Haritası

12.09.2018 Çar - 13:52

TR

Geride kalan 12 ay, Avrupa yurttaşları açısından zorluklarla dolu bir dönem oldu. Bu süreç, AB kurumlarından ve Üye Devletlerden yoğun çabalar ve siyasi liderlik göstermelerini gerektirdi.

Avrupa Projesi’ni rotasında tutmak için, Başkan Junker tarafından 14 Eylül 2016’da yapılan Birliğe Sesleniş konuşması, Koruyan, Güçlendiren ve Savunan bir Avrupa için pozitif bir gündem sundu. Bu mesaj hem Avrupa Parlamentosu hem de Bratislava Zirvesi’nde AB27 liderleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

AB27 için Pozitif Gündem çalışmaları, Komisyon’un bu yılın Mart ayında [sunduğu] ve 2025 itibariyle Avrupa’nın nasıl görüneceğine dair beş senaryo sunan Avrupa’nın Geleceğine ilişkin Beyaz Kitap ile devam etti. Bundan üç hafta sonra AB27 liderleri, Roma Antlaşmalarının 60ıncı yıldönümünü kutlamak üzere bir araya geldiler ve Avrupa’nın geleceğinin ‘kendi ellerinde olduğunu’ teyit ederek ve ‘daha fazla birleşerek Avrupa’yı daha güçlü ve daha dayanıklı yapmak’ konusunda mutabakata vararak, verdikleri sözü Roma Deklarasyonu’nda bir defa daha yinelediler.

Şimdi önümüzde, Birliğimizde daha geniş kapsamlı bir reform yapılabilmesi adına bir fırsat penceresi bulunuyor. Bu reform çalışmalarına yön vermek ve konuyla ilgili tartışmaları hareketlendirmek üzere Başkan Junker, 13 Eylül 2017 tarihli Birliğe Sesleniş konuşmasında Daha Birleşmiş, Daha Güçlü ve Daha Demokratik bir Birlik için Yol Haritası teklif etti.