fbpx Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı sonuçları: “AB Türkiye’den pozitif adımlar görüyor, Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması için çabaların sürmesi gerekli” | AB Türkiye
Konsey'den AB-Türkiye ilişkileri değerlendirmesi

Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı sonuçları: “AB Türkiye’den pozitif adımlar görüyor, Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması için çabaların sürmesi gerekli”

23.03.2021 Sa - 16:45

25-26 Mart’ta Avrupa Birliği Konseyi üyelerinin düzenleyeceği video konferans öncesinde Yüksek Temsilci ve Komisyon tarafından hazırlanan ortak rapor ışığında Konsey, AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.  

Bakanlar genel anlamıyla raporu, AB Konseyinde yapılacak tartışmalar açısından iyi bir temel olarak niteledi.

Tartışmaları özetleyen Yüksek Temsilci, Aralık 2020 tarihli AB Konseyi kararlarından bu yana Türk hükümetinden pozitif sinyaller alındığını belirtti. Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması yönünde adımlar atılmış olsa da sürecin hassasiyetini koruduğu ve gerginliğin azaltılması yönündeki çabaların sürdürülmesi gerektiği dile getirildi.  

Bakanlar, ivmenin korunması ve desteklenmesinin önemli olduğu ancak gelişmelerin gerektirmesi ihtimaline karşı tüm seçeneklerin değerlendirilebileceği hususunda mutabık kaldı.