Foreign Affairs Council: Remarks by the High Representative/Vice-President Josep Borrell upon arrival

Dışişleri Konsey Toplantısı: Toplantı girişinde Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell tarafından yapılan açıklama

21.09.2020 Pt - 12:24

Brüksel, 21/09/2020 

Günaydın,

Bugünkü Dışişleri Konsey toplantısında ele alacağımız üç temel konu var: sizlerin de tahmin edeceği üzere, Belarus gündemimizin en üst sıralarında; bunun yanında, Libya ve Afrika Birliği’yle ve genel olarak Afrika’yla olan ilişkilerimiz de aynı şekilde…

Belarus ile ilgili olarak, şunu bildirmekten üzüntü duymaktayım ki barışçıl göstericilere karşı devam eden baskılar konusunda durum, herkesin televizyon ekranlarından da gördüğü gibi, kötüleşmeyi sürdürüyor. Barışçıl göstericiler beni gerçekten de çok etkiledi.

Bugün Belarus halkına nasıl destek olabileceğimizi ve Belarus’un meşru devlet başkanı olarak tanımadığımız [Alexander] Lukashenko’lu durum ışığında, Belarus hükûmetiyle olan ilişkilerimizi nasıl gözden geçirebileceğimiz hususunu ele alacağız.

Konsey toplantısından birkaç saat önce [9 Ağustos devlet başkanlığı seçimi adayı olan] Sviatlana Tsikhanouskaya ile görüşebildiğimiz için mutluyum. [Dışişleri Konseyi] üyeleri, kendisiyle tanışma fırsatını yakalarken o da bizlere Belarus’taki olaylarla ilgili olarak kendi çerçevesinden durumu aktardı. Başta gerçek anlamda önderlik sergileyen Belarus kadınları olmak üzere, Belarus halkının cesareti ve dayanıklılığından gerçekten etkilendik. Kapsayıcı bir ulusal diyalogu ve Belarus halkının serbest ve adil seçim hakkını destekleyeceğimizi vurgulamama izin verin. 

Bu, [ülkenin] içişlerine müdahale olarak nitelendirilemez; çünkü, demokrasi ve insan hakları, Avrupa Birliği’nin merkezinde yer almaktadır.

Libya konusunda ise aylar sonra ihtiyatlı bir iyimserlik için nedenimizin olduğunu düşünüyorum. Olumlu bir ivme var; bir ateşkes söz konusu ve bunları kullanabilmeliyiz. Bu konuyu ele alacağız; Konsey’i Libya ziyaretim, Libya ile ilgili olarak Mısır hükümetiyle iletişimim ve barış çabalarını nasıl destekleyebileceğimiz hakkında bilgilendireceğim.

Yaptırımlar listemizle ilgili olarak bazı somut kararlar söz konusu; ancak, bunlarla ilgili olarak öğleden sonraki basın toplantısında konuşacağım.

Afrika’yla olan ilişkilerimizi de ele alacağız; bildiğiniz gibi zirve toplantısı, korona virüsün etkileri dolayısıyla gecikmeye uğradı; ancak, pandemiyle mücadele ve ekonomik toparlanma gibi yeni sınamalar karşısında, Afrikalı ortaklarımızla birlikte çalışmaya ve onlara ulaşmaya devam edeceğiz.

Bütün bunlar yanında birçok güncel mesele de var elbette; Venezüella hakkında konuşacak ve Uluslararası Temas Grubu’nun toplantısıyla ve yaz ayları boyunca hem hükümet hem de muhalefetle yaptığım görüşmelerle ilgili olarak mesai arkadaşlarıma bilgi vereceğim.

Öğlen yemeği arasında, Güney Komşuluk Bölgemize yoğunlaşacağız.

Sizlerin de gördüğü gibi dopdolu ve ilgi çekici bir gündemimiz var. Görüşmelerin sonuçlarını Konsey’de öğleden sonra ele alacağız.

Teşekkür ederim.

Video için link: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-195261