Remarks by Federica Mogherini at the joint press point following the EU-Central Asia ministerial meeting

Federica Mogherini'nin AB-Orta Asya bakanlar toplantısının ardından yaptığı ortak basın açıklaması

13.11.2017 Pt - 16:36

Semerkant Özbekistan, 10/11/2017
 

Federica Mogherini'nin AB-Orta Asya bakanlar toplantısının ardından yaptığı ortak basın açıklaması
 

Özbek yetkililere ve dostum [Özbekistan ] Dış İşleri Bakanı [Abdulaziz Kamilov]'a, gösterdikleri muazzam misafirperverlikten ve bu muhteşem kent Semerkant'ta buluşma imkanı vermelerinden ötürü teşekkür ederek sözlerime başlamak isterim. Bulunduğumuz ortamın güzelliği şüphesiz görüşmelerimizin içeriğine de yansıdı.  

İşbirliğimize dair bir çok somut ve uygulamaya dönük unsuru içeren Ortak bir Tebliği kabul ettik. Bakan [Kamilov]'ın, bölge ülkelerinin bölgesel koordinasyonda reform ve birlikte çalışma konusunda bugüne kadar göstermedikleri bir kararlılığı bugün ortaya koydukları yönündeki değerlendirmesine katılıyorum. Bizler de daha önce olmadığı kadar yoğun, olumlu ve yapıcı bir AB-Orta Asya işbirliği çalışması yürüttük. İşbirliğimizin en tarihi deneyimlerimizi yaşamakta olduğumuzu ancak bunun hedeflediğimiz nokta değil bir başlangıç noktası olmasını istediğimizi belirtmek isterim.        

Bakan  [Kamilov]'un belirttiği gibi son on yılda Avrupa Birliği Orta Asya Stratejisi üzerinde çalıştık. Artık bölgenin desteklenmesi ve bölge ile ortaklık içinde olunması yönündeki taahhüdümüzü yenileme kararı aldık. Önümüzdeki 18 aylık süreçte kabul edeceğimiz bir sonraki Avrupa Birliği Orta Asya Stratejisine dönük önceliklerimize ilişkin görüşlerimizi paylaşmaya başladık. Ayrıca bölgedeki ortaklarımızla üzerinde çalışmak istediğimiz öncelikleri ve meseleleri de paylaşmak istiyoruz.   

Kendi ülkelerimizde yaşadıklarımızdan, gençlerin radikalleşmesi ya da Afganistan'daki duruma kadar güvenlikle ilgili çeşitli sorunlardan başlamak üzere ortak öncelikli alanları ele almayı sürdüreceğiz. Bu endişe duyduğumuz öncelikli bir güvenlik meselesi, barış sürecinin desteklenmesi yönünde hem AB hem de bölge ülkelerinin güçlü kararlılığıyla, Afganistan'ın önderliğinde başarılı olması gereken bir süreçtir.  

Ayrıca bölgenin ekonomik perspektifini, başta Özbekistan olmak üzere diğer bölge ülkelerinde ticaret ve ekonomi ortamının yanı sıra yönetişim, demokratik hukukun üstünlüğü alanlarında devam etmekte olan reformlara, ve topluma daha fazla alan açılması konularında AB'nin verdiği desteği de etraflıca ele aldık.

Avrupa Birliği olarak, bölgenin bir numaralı kalkınma ortağı olmaya devam edeceğiz. Ancak, 70 milyon nüfuslu piyasası ile Orta Asya'yı, giderek yardım alıcısından ziyade bir ekonomik ortak olarak görmekteyiz. Özellikle reformlar başarılı bir şekilde uygulanırsa, bölge Avrupa için de dâhil olmak üzere, yatırımlar için cazip bir alan haline gelecektir. Zorluklarla karşı karşıya olsak da, birlikte çalıştığımız takdirde yararlanabileceğimiz çok fırsat olduğuna inanıyoruz.

Toplantılarımızı gelecek sene tekrar buluşma sözü ile noktaladık; bir sonraki bakanlar toplantısı Brüksel'de yapılacak ve mevcut mükemmel sonucu daha da geliştirmek için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz.

Bugün beş dışişleri bakanının (Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan) hepsi ile ikili görüşmeler yapma fırsatı bulduğumu da eklemek istiyorum. Özbekistan Cumhurbaşkanı [Shavkat Mirziyoyev] ile çok uzun ve verimli bir görüşme yapma şansım oldu. Yetkililer tarafından yapılan önemli ve etkileyici reformları görüştük. Bu çerçevede, Avrupa Birliği'nin, bu çabaların somut sonuçlara dönüştürülmesine ve Cumhurbaşkanı'nın --sabah benim de katılmaktan onur duyduğum [Birleşmiş Milletler himayesinde yapılan Güvenlik ve Sürdürülebilir Kalkınma konulu] uluslararası konferans açılışında-- bana ve diğerlerine anlattığı reform gündemine tam destek verdiğini ifade ettim.

Bu fırsattan istifade ederek dün ayrıca yeni seçilen Cumhurbaşkanı, görev süresi sona eren Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüşmek üzere Bişkek'e ziyarette bulundum. Bu temaslar münasebetlerimizin arttırılması yönündeki mevcut durum ile de uyumludur. Burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Buradaki mevcudiyetim, AB'nin, hem stratejik bir alan hem de dostlarımızın bulunduğu bölge olan, Orta Asya'ya verdiği büyük siyasi önemin bir göstergesidir. Dolayısıyla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 

Çok teşekkür ederim.