Mogherini in Rome reacts to US president declaration on Nuclear Deal

İran anlaşması - Yüksek Temsilci Başkan Yardımcısı Mogherini: “AB, nükleer anlaşmasının uygulanmasına devam edilmesi konusunda kararlılığını sürdürüyor”

08.05.2018 Sa - 23:28

Bruxelles, 08/05/2018 - 20:54, UNIQUE ID: 180508_25

 

 

08/05/2018

 

Bugün Yüksek Temsilci Mogherini, Avrupa Birliği’nin, nükleer anlaşmasının eksiksiz olarak sürdürülmesi hususunda kararlılığını sürdüreceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’un İran’la olan nükleer anlaşma üzerine bugün yaptığı açıklamadan sonra Yüksek Temsilci Federica Mogherini, “Her zaman dediğimiz gibi, nükleer anlaşma ikili bir anlaşma değildir ve tek bir ülke tarafından tek taraflı olarak feshedilemez,” dedi.

Mogherini sözlerine şöyle devam etti: “İran, bugüne kadar yaptığı gibi, nükleer ile ilgili taahhütlerini yerine getirdiği sürece, Avrupa Birliği  de nükleer anlaşmasının eksiksiz ve tam olarak uygulanması konusundaki kararlılığını sürdürecektir.”

Yüksek Temsilci Avrupa Birliği’nin, nükleere ilişkin yaptırımların kaldırılmasının, sadece İran’la olan ticari ve ekonomik ilişkiler üzerindeki olumlu etkisini değil, aynı zamanda öncelikli olarak İran halkına getireceği kazanımların güvence altına alınması konusunda da tam kararlılığını sürdürdüğünü dile getirdi.

Mogherini, “Beni özellikle kaygılandıran ise yeni yaptırımların açıklanması. Önümüzdeki saatlerde ortaklarımızla konuyu müzakere edip bunların yaratabileceği sonuçları değerlendireceğiz. Avrupa Birliği, güvenlik alanındaki çıkarlarına uygun bir şekilde adım atma ve ekonomik yatırımlarını koruma konusunda kararlıdır,” dedi.

Yüksek Temsilci anlaşmanın, küresel nükleer silahsızlanma mimarisinin kilit bir unsuru olduğunu ve Kore Yarımadasında nükleer silahların yok edilmesine yönelik perspektife dair olumlu sinyallerin görüldüğü bir dönemde bunun daha da önem kazandığını vurguladı.

Bu, 12 yıldır süren müzakerelerin bir sonucudur ve bu çerçevede konulan hedeflere ulaşılmakla birlikte, oy birliğiyle kabul edilen BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararı uyarınca uluslararası toplumun tümüne aittir.

Mogherini, “Nükleer anlaşma bölgenin, Avrupa’nın ve tüm dünyanın güvenliği için hayati önem taşımaktadır,” dedi.

Yüksek Temsilci, “Avrupa Birliği bunun yürürlükte kalması konusunda kararlıdır. Uluslararası toplumun, hepimizin kolektif güvenliği için, bu anlaşmanın tam olarak uygulanması konusunda üstüne düşeni yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Sözlerimi İranlı vatandaşlara ve ülkenin liderlerine bir mesajla bitirmek istiyorum. Bunu tüm taraflara söylüyorum. Kimsenin bu anlaşmayı bozmasına izin vermeyin. Bu, diplomasinin en büyük başarılarından biridir” diyerek sözlerini tamamladı.