Iran/US: Statement by High Representative Josep Borrell, Coordinator of the Joint Commission of the Joint Comprehensive Plan of Action

İran/ABD: Kapsamlı Ortak Eylem Planı Ortak Komisyonu Koordinatörü Yüksek Temsilci Josep Borrell’in Açıklaması

20.09.2020 Pa - 05:35

Brüksel, 20/09/2020 

BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararı uyarınca BM yaptırımlarını geri getirme (snapback) mekanizması olarak bilinen uygulamaya ilişkin ABD’nin 19 Eylül tarihli açıklamasını not ediyorum.

20 Ağustos tarihli açıklamamda ve 1 Eylül 2020 tarihinde yapılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonu toplantısının ardından Komisyon Başkanı’nın açıklamasında hatırlatıldığı gibi, ABD 8 Mayıs 2018 tarihli başkanlık bildirisiyle KOEP’e katılımına tek taraflı olarak son vermiş ve sonrasında KOEP’le ilgili herhangi bir faaliyete katılmamıştır. Bu nedenle [ABD] bir KOEP katılımcı ülkesi olarak değerlendirilemez ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2331 sayılı kararı kapsamında BM yaptırımlarını geri getirecek süreci başlatamaz.  Netice olarak KOEP kapsamında taahhütleri kaldıran yaptırımlar geçerliliğini korumaktadır.

KOEP Ortak Komisyonu’nun koordinatörü olarak, KOEP’in tüm taraflarca muhafaza edilmesini ve eksiksiz bir şekilde uygulanmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya devam edeceğim. KOEP, İran’ın nükleer programını kapsamlı bir şekilde ele alırken bölgesel ve küresel güvenliğe katkıda bulunmakta [ve] küresel [nükleer silahların] yayılımının önlenmesi mimarisinin temel ayaklarından biri olmayı da sürdürmektedir. Tüm tarafları anlaşmayı muhafaza etmek için ellerinden geleni yapmaya ve mevcut durumda [gerilimin] tırmandırılması olarak algılanabilecek her türlü adımdan kaçınmaya davet ediyorum.