fbpx Kıbrıs: Maraş çevresindeki gelişmelere ilişkin Yüksek Temsilci tarafından Avrupa Birliği adına yapılan açıklama | AB Türkiye
Cyprus: Declaration by the High Representative on behalf of the European Union on the developments around Varosha

Kıbrıs: Maraş çevresindeki gelişmelere ilişkin Yüksek Temsilci tarafından Avrupa Birliği adına yapılan açıklama

13.10.2020 Sa - 10:12

AB Konseyi, Basın Açıklaması
13.10.2020

AB, 6 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da yapılan açıklamanın ardından, Maraş’taki kapalı bölgenin bir kısmının “açılması” sürecinin devam ettirilmesine ilişin karardan büyük endişe duyduğunu dile getirmektedir.

AB, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında belirlendiği şekliyle Maraş’ın statüsünün önemini vurgular. BM Güvenlik Konseyi’nin özellikle 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararları olmak üzere, ilgili kararlar bu hususta rehberlik etmeye devam edecektir. Bu bağlamda, AB BM Güvenlik Konseyi Kararlarına tam saygı göstermenin önemini bir kez daha ifade eder ve son dönemdeki eylemlerden derhal geri dönülmesi çağrısında bulunmaktadır.

AB, BM himayesi altında müzakerelerin hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasını destekler ve Kıbrıs meselesinin BM çerçevesinde, 550 ve 789 sayılı BMGK kararları dahil olmak üzere ilgili BMGK kararlarına uygun olarak ve AB’nin üzerine inşa edildiği ilkeler doğrultusunda, kapsamlı çözümüne tam bağlılığını sürdürür. AB, Türkiye'den de aynı yaklaşımı bekler. AB, müzakereler yeniden başlatıldıktan sonra BM İyi Niyet Misyonuna bir temsilci atanması da dâhil olmak üzere, müzakerelerin desteklenmesinde aktif rol oynamaya hazırdır.