Salisbury, Wiltshire, UK. April 25 2018. Decontamination work being undertaken in the area where Sergei and Yulia Skripal were found poisoned and unconscious on a bench in Salisbury England - Image

Kimyasal silahlar: AB dokuz kişi ve bir şirketi yeni yaptırımlar rejimi kapsamına alıyor

21.01.2019 Pt - 17:04

21/01/2019
Basın duyurusu

Konsey tarafından bugün dokuz kişi ve bir şirket, kimyasal silahların kullanımı ve yaygınlaşmasına karşı 15 Ekim 2018'de oluşturulan yeni kısıtlayıcı tedbirler rejimi çerçevesinde yaptırımlar kapsamına alındı.

Yaptırım kapsamına alınanlar arasında, 4 Mart 2018 hafta sonu Salisbury'de (Birleşik Krallık) toksik sinir gazı bulundurma, taşıma ve kullanımından sorumlu GRU (GRU- Rusya Federasyonu Ana İstihbarat Direktörlüğü aynı zamanda G.U. ya da Rusya Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı Ana Direktörlüğü olarak da bilinmektedir) Başkan ve Başkan Yardımcısı (GRU) ve iki GRU görevlisi bulunmaktadır. Ayrıca kimyasal silah geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu Suriye şirketi olan Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nin (SSRC) yanı sıra SSRC'nin faaliyetlerinde doğrudan yer alan beş Suriye görevlisi de yaptırım kapsamına alınmıştır. Bu kişiler ve şirket yeni kimyasal silah yaptırım rejimi kapsamında listeye alınan ilk kişileri ve şirketi oluşturmaktadır. SSRC, önceden Suriye'ye yönelik yaptırımlar rejimi kapsamında da listeye alınmıştı.

Yaptırımlar AB'e seyahat yasağını ve kişi ve şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasını içermektedir. Bunların yanı sıra AB vatandaşları ve şirketlerinin listeye alınanlara fon sağlaması yasaklanmıştır. Söz konusu karar, uluslararası güvenliğe ciddi tehdit oluşturan kimyasal silahların yaygınlaşması ve kullanımına karşı AB tarafından yürütülen çabalara katkı sağlamaktadır. 

İlgili kişilerin isimlerini de içeren yasal kararlara AB'nin 21 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetesi'nden ulaşılabilir.

 

Foto : Shutterstock