Press statement by High Representative/Vice-President Josep Borrell following the special meeting of the College of Commissioners

Komisyon Üyeleri Heyeti Özel Toplantısı ardından Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell tarafından yapılan basın açıklaması

08.01.2020 Çar - 13:23

Brüksel, 08/01/2020

Çok teşekkür ederim, Sayın Başkan [Avrupa Komisyonu Başkanı, Ursula von der Leyen].

İzninizle ben de [Başkan von der Leyen’in de yaptığı gibi], bu sabah İran’da trajik bir şekilde düşen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi sunarak sözlerime başlamak istiyorum.

Bu sabahki toplantımızın konusuna gelince: Şunu vurgulamak isterim ki İran ve Irak’ta ve tüm bölgede meydana gelen son gelişmeler, ciddi endişe yaratmaktadır; Komisyon Üyelerinin [bu konularda] neler yapabileceğine ilişkin olarak, çok verimli bir heyet toplantısı yapmış bulunuyoruz.

Net olan bir şey var: mevcut durum, geride bıraktığımız yıllar sürecinde sarf edilen çabaları riske sokmakta ve aynı zamanda, DAEŞ’e karşı koalisyonun [DAEŞ’e karşı Küresel Koalisyon] yerine getirdiği önemli çalışmalar açısından da sonuçlar doğurmaktadır.

Irak’ta ABD ile arasında Avrupalı kuvvetlerin de bulunduğu koalisyon güçleri tarafından kullanılan hava üslerine düzenlenen son roket saldırıları, tırmanan ve artan çatışma haline dair yeni birer örnektir. Şiddet sarmalını daha da arttırmak hiç kimsenin faydasına değildir.

Bir sonraki adım olarak derhal bu Cuma günü için, 28 üye devletin katılacağı olağanüstü bir Dışişleri Konsey toplantısı çağrısında bulundum. Bu toplantıda kısa, orta ve uzun vadede bölgenin istikrarına yardımcı olmak adına Avrupa Birliği’nin neler yapabileceğini tartışacağız.

Sayın Başkan’ın da ifade ettiği gibi, karşı karşıya olduğumuz pek çok risk hakkında çok taraflı temelde Ruslar ve Çinlilerle bir araya gelebildiğimiz tek ortam olan ve bugün hiç olmadığı kadar önem kazanan JCPoA [Kapsamlı Ortak Eylem Planı] ile ilgili durumu da çalışma arkadaşlarımızla görüşmekteyiz. JCPoA, [nükleer silahların] yayılmasının önlenmesi ve bölgesel güvenlik açısından en önemli araçlardan biridir.

İran Dışişleri Bakanını [Javad Zarif] Brüksel’e davet ettim. Birleşik Devletler’in çekilmesinden sonra korunması için Avrupa Birliği’nin çok emek sarf ettiği bu anlaşmanın durumunu birlikte analiz edebilmek için belki yakında bir araya geleceğiz. 

Grubun, JCPoA’in çalışmalarında temsil edilen Avrupa ülkelerinin bütünlüğünü korumak ve [anlaşmanın] eksiksiz bir şekilde uygulanmasının taşıdığı önem [dolayısıyla]  koordinatör olarak tüm katılımcılarla irtibat halindeyim.

Ayrıca Berlin Sürecine olan güçlü desteği de vurgulamak isterim. Bu, Libya'daki durumla yüzleşmek için elimizdeki bir araçtır. Artık bir krizden diğerine atlıyorum. Libya bize daha yakındır ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine ilişkin bir risk teşkil etmese de orada da bir dönüm noktası bizi bekliyor olabilir.    

Durum son derece tehlikelidir. Dün, Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık olmak üzere dört Avrupa ülkesinin bakanlarıyla Libya'ya gitmeyi planlamıştık. Ancak nihayetinde Libya'daki tehlikeli durum nedeniyle gidemedik. Onun yerine burada Brüksel'de bir toplantı yaptık ve Libya Başbakanı El Sarraj'ın ziyaretini bekliyoruz. Burada ya da Roma'da, halen nerede olacağını bilmiyoruz, diğer Libyalı liderlerle de durumu irdelemek üzere bir araya geleceğiz.  

Bu hususu bir sonraki Dışişleri Konseyi'nde görüşeceğiz. Sayın Başkan, Başta Avrupa Konseyi olmak üzere Avrupa Birliği'ni yakından ilgilendiren bir meseleyi Komisyon Üyeleri Heyeti'ndeki meslektaşlarımızla ele alma fırsatını verdiğimiz için çok teşekkür ederim. Örneğin çok kısa bir süre önce Irak'la bir Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması imzaladık. Bir buçuk yıl önce imzaladığımız bu anlaşma çok yıllı mali çerçeve kapsamında devam etmekte olan programların kapılarını açtı. Bölgede istikrarın sağlanması için katkıda bulunabileceğimiz daha birçok alan ve birçok konu bulunmaktadır.  

Teşekkür ederim