On the latest developments in and around the Old City of Jerusalem and in the West Bank

Kudüs Eski Şehir ve çevresinde, ve Batı Şeria'daki son gelişmeler üzerine Sözcü tarafından yapılan açıklama

Brüksel, 22/07/2017


Kudüs Eski Şehir ve çevresinde, ve Batı Şeria'daki son gelişmeler üzerine Sözcü tarafından yapılan açıklama

Kudüs Eski Şehir ve çevresinde ve Batı Şeria'daki son gelişmeler, gerilimin daha da artmasına sebep olabilecek gerçek bir tehlikeye işaret etmektedir. Dün İsrail güvenlik güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmalarda üç Filistinli yaşamını yitirmiştir. Bu olaylar derinlemesine soruşturulmalıdır. Dün gece ise Batı Şeria'da gerçekleşen terör saldırısında, üç İsrail vatandaşı, genç bir Filistinli tarafından yemek sofrasında katledildi. Hiçbir şey böyle haince bir saldırıyı haklı çıkaramaz. 

Şu anda siyasi, dini ve toplum liderlerinin sağduyulu davranması, huzur ve barış ortamını yeniden tesis etmesi ve gerilimi daha da tırmandıracak adım veya söylemlerden kaçınması hayati önem arz etmektedir. Daha fazla şiddet ve yaşam kaybının önlenmesi için İsrail ve Filistin Yönetiminin işbirliğinin devam etmesi son derece önemlidir. 

İsrail ve Ürdün'ü, İsrail'le yapılan barış anlaşmasıyla tanınan Haşimi Krallığı'nın özel rolünü de göz önünde bulundurarak, herkesin güvenliğini sağlayacak çözümler bulunması, dini alanın bütünlüğüne saygı duyulması ve statükonun muhafaza edilmesi konusunda birlikte çalışmaya davet ediyoruz.