fbpx Libya ile ilgili olarak Avrupa Birliği adına Yüksek Temsilci tarafından yapılan açıklama | AB Türkiye
Declaration by the High Representative, on behalf of the European Union, on Libya

Libya ile ilgili olarak Avrupa Birliği adına Yüksek Temsilci tarafından yapılan açıklama

12.05.2020 Sa - 19:10

Council of the European Union
12/5/2020 | Basın Duyurusu

 

Libya’da şiddetin artmaya devam ettiğini gören Avrupa Birliği, Ramazan arifesinde AB desteğiyle Birleşmiş Milletlerin de yaptığı gibi, çatışmaların durdurulması çağrısını bir defa daha yineler.

Avrupa Birliği tüm tarafların sorumlulukla hareket etmesini; her şeyden önce göçmenler de dahil olmak üzere sivilleri etkileyen ve onları daha da büyük risk altına sokan çatışmaların, tüm Libya genelinde derhal durdurulmasını talep eder. Çatışmaların durdurulması ve müzakere edilmiş bir ateşkes taahhüdünde bulunan tüm tarafları, bu taahhütlerin gereğini yerine getirmeye çağıran AB ayrıca taraflara, uluslararası insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuka saygı göstermeleri gerektiğini ve bu [kuralları] ihlal edenlerin sorumlu tutulacağını hatırlatır.

Avrupa Birliği tüm tarafları, durumdan etkilenenlere herkese insani yardım desteği ve hizmetlerinin engelsiz bir şekilde, güvenle ve hızla teslim edilebilmesini sağlayarak göçmenler ve mülteciler de dâhil, sivilleri korumaya çağırır.

Avrupa Birliği Libya’ya uygulanan BM silah ambargosuna tamamen riayet edilmesinin sağlanması konusunda kararlılığını korumaktadır. Birlik, Konsey tarafından 31 Mart’ta onaylanmış olan Operasyon EUNAVFOR Med İrini (AB Akdeniz Deniz Gücü)’nin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları uyarınca deniz, hava ve uydu imkânlarıyla, BM silah ambargosunun uygulanmasını amaçladığını hatırlatır. AB,   aynı zamanda Libya ile karar ve hava sınırlarında da tüm gayretlerin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının eksiksiz ve etkili biçimde uygulanması yoluyla gösterilmesi gerektiğinin altını çizer. 

Avrupa Birliği, Libya’daki çatışmanın tüm taraflarını, 23 Şubat 2020 tarihinde Cenevre’de toplanan ortak askeri komite çerçevesinde görüşülen taslağa mutabık kaldıklarını bir an evvel onaylamak suretiyle, uzun soluklu bir ateşkesin uygulanması amacıyla, daha fazla gecikmeksizin işbirliği yapmaya davet eder.

Çatışmaların durdurulması süreci, BM-aracılığında taraflar arası müzakerelerin bir an önce başlatılmasına paralel olarak ve Libya Siyasi Anlaşması’na tam saygı göstererek ilerlemelidir. BM Güvenlik Konseyi’nin 2510 Sayılı Kararı’nda teyit edildiği üzere, Berlin Konferansı kararlarını yansıtan kapsayıcı siyasi çözüme herhangi bir alternatif bulunmamaktadır. 

Libyalı taraflar arasında siyasi görüşmelerin bir an önce başlatılmasının kolaylaştırılması amacıyla AB, BM Genel Sekreteri [Libya] Özel Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu Başkanı Ghassan Salame’nin yerine yeni temsilcinin mümkün olan ilk fırsatta atanmasını temenni eder ve tüm Devletleri siyasi süreçte BM ile işbirliğinde bulunmaya çağırır.

Avrupa Birliği Libya’nın egemenliği, birliği ve istikrarı ile uluslararası hukuka olan bağlılığını bir kez daha ifade eder.  

web sitesini ziyaret edebilirsiniz